ВАЖНО!
Във връзка с прилагането на Регламент /ЕС/ 2016/679, СНЦ „Клуб Ситроен - България“ ще предприеме промяна в политиката за обработване на личните данни. Ще бъдете информирани какви данни се събират и с каква цел, след което ще е необходимо Вашето съгласие. В случай, че не желаете да предоставите лични данни, профилът Ви във форума ще бъде деактивиран

Как да намеря правилните части за Ситроен C5?

За гостите на форума. Нерегистрираните потребители могат да пишет тук.
Foreign visitors are welcomed to write here

Автор на темата
Щастливец

Как да намеря правилните части за Ситроен C5?

Мнение от Щастливец » 10 Яну 2022, 23:17

Здравейте и Честита ви Нова Година!

С регистрацията нещо не се получава и затова няма как да питам в съответните теми, налага се да пиша като гост (благодаря за тази възможност).

Накратко
Имам 2010 CITROEN C5 EXCLUSIVE, 2.0 HDI,138 BHP (103 KW), AUTOMATIC
Търся две помпи - хидравлична и кормилна (ако някой продава съвместими, може да се разберем нещо).
Ако намеря, как да съм сигурен, че стават на моята кола, преди да ги купя (какви номера трябва да се сравняват и как)?

Надълго и нашироко
Купих колата преди два месеца. След няколко дена забелязах, че след повдигане и смъкване чрез хидравликата пред предна дясна гума има локвичка (работа на място).
Закарах я в сервиз с добри отзиви, където ми обясниха следното:
1. хидравлична течност сълзи от хидравличната помпа;
2. колко е изтекла - неизвестно;
3. има въздух в системата (мехурчета в казанчето);
4. нищо не могат да направят по въпроса.

Запазих си час в сервиз на Ситроен, седнах и си поръчах пакет от четири по един литър LDS - щом изтича, значи трябва да се долива. Да, ама докато пристигне, прочетох, че не се долива току-тъй (първа кола ми е от този тип, още я изучавам). Дойде времето, оставих им и четирите литра, като им казах, ако е стара течността, да я сменят, а ако не стигнат, да долеят от тяхната (имали).
На следващия ден ми звънят - източили част от течността, долели (върнаха ми единия литър), почистили помпата, покарали из квартала - нямало теч. Прибирам се аз и пред къщи решавам да видя, как не тече. 2-3 пъти най-горно - най-долно положение и хоп - пак локвичка. Върнах им я.
На другия ден ми сервират две новини - лоша и още по-лоша. Лошата е, че трябвало да се сменят две помпи и на теория ремонтът щял да ми струва няколко хиляди, а още по-лошата е, че на практика тези части вече не се произвеждали и дори да съм бил съгласен да си платя, те нямало от къде да ги вземат, за да ги сменят.
Сега търся употребявани, пък за смяната - ще видим.
Та...колата си върви. Не издава странни звуци, нищо не свети по таблото...
Обаче, доколкото разбрах, спирачките са свързани с изтичащата течност. Ако съвсем свърши, ще мога ли да спра, или е по-добре да не карам, докато не се оправи?
Благодаря предварително!

cholev

Кара: С5 II 2.2 2005 (Арабски жребец); C5 X7 HDI 2.0 am6c1(Затъмнения Рицар)
Обратна връзка:

Re: Как да намеря правилните части за Ситроен C5?

Мнение от cholev » 11 Яну 2022, 07:46

Ако си от София, Ясен кв. Филиповци ул. 3 март номер 3(май) е твоя човек. Като влезеш във Филиповци 200м от ляво.
Нивото на течноста олд скул ситроенаджиите проверяваме по дедовия метод. Пускаш най долу и течноста трябва да е на дъното на цедката.
Citroen XM - The Ride Of Your Life.
BX1.9d (не кара вече) XM 2.5 TD Exclusive 1995г (La Route Maitrisee) (не кара вече) и Сексо 1.1 2000г. (Сребриста мълния) (не кара вече)

Stoyan_BG

Кара: Xantia 2 HDI

Член на Клуб Ситроен-България

Мнение от Stoyan_BG » 11 Яну 2022, 10:22

Зависи от къде капе или омаслява - може да е от маркучето за обратно масло от хидроцилиндъра - понякога се откача (особено ако е остаряло и се е напукала и се къса на мястото на снадката)

Аватар

liuliu

Кара: C5-I V6 с ръчка с ГИ STAG 300 и домашно лъвче 306 1,9 D

Мнение от liuliu » 11 Яну 2022, 13:55

Е как уж всичко било наред, а след това да сменява помпи?
Колега, бягай от тоя сервиз с "добрите" отзиви, а ако и кажеш къде е...
Двигателят е двигател, когато е дизел.
"Единственото нещо, което можеш да направиш преди мач с Барселона, е да отидеш на църква и да се помолиш" - Гордън Стракън.

Аватар

гмм

Кара: xsara комби 1.6 16v бензин 108кс 01г

Мнение от гмм » 11 Яну 2022, 15:39

На С5 от 2010г. не би трябвало спирачките да са вързани с хидравликата.🤔

kin_69

Кара: C5 X7 Tourer 2.2 HDI 150 kW.

Мнение от kin_69 » 11 Яну 2022, 16:49

На С5 Х7 няма обратки от цилиндрите. Спирачките са отделно от хидравлика и волан. Огледай казанчето за хидравликата дали е здраво - пука се от незнаене, както и щуцерите за маркучите влизащи и излизащи от него. Помпата за сервото е точно под хидравличната помпа, ако е електрическа. Има връзка между казанчето и помпата на сервото - провери там. Гумен маркуч е и минава през подкалника.

Автор на темата
Щастливец

Мнение от Щастливец » 12 Яну 2022, 01:56

Благодаря на всички за отговорите!

cholev, далечко ми е София, в Англия съм.

Stoyan_BG, от хидравличната помпа е. Мнооооого по мъничко. И на мен ми се искаше да е от маркучето...

liuliu, в „сервиза с добрите отзиви“ механикът си загуби около половин час от времето, за да почисти добре и да проследи откъде излиза тази течност, а когато поисках да му платя, отговори, че нищо не е поправил и затова не иска пари. Хидравлики не правят. Просто за сервиза на Ситроен трябваше да чакам 28 дни, затова първо помолих да я погледнат в друг.

Радвам се, че спирачките са отделно, а не като на Ксантията от тази тема:
viewtopic.php?t=20465

Помпата на сервото си работи идеално, но била недопустимо много ръждясала, според монтьора и затова трябвало да се смени.

Продължавам да се чудя, как да намеря правилните части за моята кола...
В този PSA сайт има нови - за хидравличната помпа не намирам, а за сервото излизат, но нещо не мога да се ориентирам в номерациите...
https://www.pieces-de-rechange-classic. ... re-citroen

kin_69

Мнение от kin_69 » 12 Яну 2022, 09:13

Тук гледа ли? Търси по VIN. Най-много да сравниш и по ORGA номера.

http://catalogs.zzap.ru/citroen/

Автор на темата
Щастливец

Мнение от Щастливец » 12 Яну 2022, 23:00

Ще погледна, благодаря!

Автор на темата
Щастливец

Мнение от Щастливец » 23 Яну 2022, 21:12

Да докладвам - оказа се, че съм купил колата със счупено пластмасово казанче, а не с повредена хидравлична помпа. Сега си имам ново резервоарче и от никъде, нищо не изтича. Разминах се евтино.
Благодаря на всички за съветите!
:jako: :jako: :jako: :jako: :jako: :jako: :jako: :jako: :jako: :jako: :jako: :jako: :jako:

kin_69

Мнение от kin_69 » 25 Яну 2022, 14:25

kin_69 написа:
11 Яну 2022, 16:49
.... Огледай казанчето за хидравликата дали е здраво - пука се от незнаене......
Каза ли ти аз... :bigsmile:
И за да не се получи пак, при вдигане на подемник: първо на най-горно положение и капачката на въпросното казанче отвита.

Публикувай отговор Предишна темаСледваща тема

Обратно към “Гости / Guests”