ВАЖНО!
Във връзка с прилагането на Регламент /ЕС/ 2016/679, СНЦ „Клуб Ситроен - България“ ще предприеме промяна в политиката за обработване на личните данни. Ще бъдете информирани какви данни се събират и с каква цел, след което ще е необходимо Вашето съгласие. В случай, че не желаете да предоставите лични данни, профилът Ви във форума ще бъде деактивиран

Въпрос за 3.0 hdi температура

Производство: (2000-2017)

Модератори: glorious, bateborko

Аватар

Автор на темата
muncho

Кара: Citroen C5 Tourer - 3.0HDi

Въпрос за 3.0 hdi температура

Мнение от muncho » 02 Авг 2020, 18:36

Здравейте,

имам следния въпрос за температурата на двигателя (охлаждащата течност).
Имам Ц5 3.0 хди (от подписа) вече от 6 години.
Досега не бях обръщал специално внимание на температурата но какво ми направи впечатление.
Наскоро сменях термостат, защото почнаха да изпускат уплътненията не че не работеше самия термостат.
Както и да е след смяната се заиграх да гледам с блутут адаптер/скенер разни неща по време на движение и заради сменения термостат гледах специално температурата.
При нормално извънградско движение или на магистрала, температурата е между 86 и 92.
Обаче в градско, особено сега на жегите, или при изкачване, примерно при излизането от София към Владая, качва доста 97, 100 дори до 103.

Въпроса е - такива температури нормални ли са?
На таблото не показва прегряване, при 86/90 показва 7 деления, а при около 100 показва 8 деления. До "червената" зона има още две деления, не вдига натам. Според таблото всичко си е ОК.
Винаги като съм гледал температурата съм гледал дали е в средата, и да си призная не съм броил деленията (това с деленията е малко тъпо на Х7) :)

Проверих дали работят вентилаторите - работят, при високата температура, спирам вдигам капака - духат като за световно. Тествах и с Лексия, първо няма грешки, второ - пускам тест, при който първо пуска ниската скорост, после и по-високата, духат без проблем.

Сравних с друга кола която имам под ръка, Корола 1.6 бензин, и при същите условия тя не вдига повече от 93 градуса и то буквално за минута сваля пак надолу.
Знам че сравнение 1.6 бензин с 3.0 дизел не е много релевантно, та реших да пусна тема дали някой има опит да сподели.
Поне с 2.0 хди, пак ще е полза да се сравни.

Аватар

C5Varna

Кара: C5 2.0 163

Re: Въпрос за 3.0 hdi температура

Мнение от C5Varna » 02 Авг 2020, 19:04

За кратко не е проблем, но не е желателно. Моята и всички, които съм имал досега стоят в границите 81- 95 градуса. Най-често на 85 - 87. Виж в движение дали работят двете степени на перката. Ако работят, обърни внимание на радиатора и ламелите. Термостатът стои ли изцяло отворен когато грее? Аз сменях термостат и взех най-марковия от наличните, за да нямам ядове.
Като я караш с частична газ по хоризонтален участък пада ли под 90 градуса?

Аватар

ivo-zx

Кара: Xsara Picasso 1.6i 16V 110 коне 2006
Обратна връзка:

Мнение от ivo-zx » 02 Авг 2020, 20:16

Нормално е. До 110 градуса няма нищо страшно.
Каквото и да правиш, Пежо винаги ще има по-дълги фарове от теб!

Аватар

C5Varna

Мнение от C5Varna » 02 Авг 2020, 21:11

Колкото по-дърта е колата, толкова е по-нормално. Както на един 70 г дядо е нормално да не вижда буквите. Като е била нова е стояла на 82-95 градуса в 99% от времето. Ако дърпа каравана, лодки и т.н. е нормално моментно да вдигне близо 100 градуса. То е малко като да питаш дали е нормално да пада лака на 18 г. кола. Нормално е. Овехтяват компонентите, задръстват се, губят ефективност.

Аватар

Автор на темата
muncho

Мнение от muncho » 03 Авг 2020, 09:31

Благодаря за отговорите.

За термостата - оригинален е от АМК Дианабат, то и го няма по други магазини :)
То в случая се смени цялото термостатно тяло. То е един пластмасов корпус и бяхя протекли уплътненията от него към блока на двигателя.
Та се смени цялото нещо, могат да се сменят само уплътненията но пластмасата на този корпус старее и е вече на 10 г. ще смениш само уплътненията и след месец пак ще смениш цялото :(
С две думи термостата е оригнален и нов.

Дали термостата е изцяло отворен да си кажа не знам как да проверя, дай идея как да се види!
Системата е промита и антифриза е сменен, ламелите на радиатора няма много достъп да се видят, но доколкото се виждат изглеждат ОК.
При хоризонтален участък пада на 86-88 градуса, вдига температура при изкачване.
За перките дали работят, писах в началото - работят. При тест с Лексията се вижда как работят двете степени, в движение освен по звук по друго не знам как да проверят дали работят. Но по звук - работят.

А иначе за овехтяването съм съгласен, колата е на 10г. и не е първа младост, и ми ясно че няма да е като нова :)
То ние овехтяме, та колата ли :)

Въпроса ми е ако някой със същия двигател е гледал точните градуси със скенер, а не по таблото да сподели за да сравним.

Аватар

C5Varna

Мнение от C5Varna » 03 Авг 2020, 12:22

Погледнах я днес на диганостика - карам я само на климатик(във Варна е 30 градуса) и стои на 82-86 градуса и на място по светофарите и в движение(2.0hdi 163 к.с.). На един приятел с Мерцедес E220cdi 2012 г. му решихме проблема със смяна на радиатор. Грееше по баирите с 4 човека из Гърция на 35 градуса околна температура. Като отпусне газта, падаха до 90 градуса(иначе над 100). Преди това смени капачка и датчик, но без ефект.

Аватар

Автор на темата
muncho

Мнение от muncho » 03 Авг 2020, 14:25

Благодаря за информацията :evala:

Значи нормалното си е около 90, явно при мен, грее повече от необходимото :(
Ама честно казано сега не ми се сменя радиатор :(
Тъй като вече е промиван радиатора, мога да пробвам с измиване отвън да видим дали ще се подобри ситуацията.
Мерси пак.

Аватар

ivo-zx

Обратна връзка:

Мнение от ivo-zx » 03 Авг 2020, 15:50

Между кондензатора на климатика и радиатора се събират боклуци. Двата радиатора обикновено се разделят без инструменти и се измива между тях. Само не пръскай отзад към вентилатора щото това не му харесва и изгаря.

Аватар

Автор на темата
muncho

Мнение от muncho » 03 Авг 2020, 16:14

Да бе аз точно това за боклуци си мисля че са се набили, но се сетих че ако се пръска с вода (с маркуч, не с водострйка защото ламелите ще се смачкат) от задната страна на радиатора 100% ще намокри моторчетата на ветилаторите и отиват на кино :(

А като видях как се свалят вентилаторите, хем да не пречат, хем да не се мокрят ... лошо ми стана :(

То се разглобява цялата предница, броня, фарове, половината маркучки на турбото ... абе мазало

Май няма да стане, по-скоро компресор с въздух колкото се издуха, толкова.

Аватар

ilian.kirov

Кара: Citroen Xantia 2.0 HDI 110кс, XA 8 сфери

Мнение от ilian.kirov » 03 Авг 2020, 17:12

Ако водната помпа е стара, също може да е причина. Имаше постове на колеги, които разказват за оронили се лопатки и съответно намален дебит.

Аватар

Автор на темата
muncho

Мнение от muncho » 03 Авг 2020, 18:31

Водната помпа е сменяна с ангренажа 2016-та, в АМК т.е. с оригинална.

Не мисля, че от водната помпа.
А може и да си е нормално в предвид че както писах в началото не ми е светвало никога на таблото прегряване.
Не се качва над тези 8 деления:
Изображение

т.е. остава си в тази зона "1", дори при 100 гр. има още две деления до зона "2", което вече е прегряване.

Може би аз малко излишно се филмирам че го гледам на скенера постоянно и се шашкам :)
А и както по друг повод четох по разни руски форуми този двигател е "топлинно натоварен" му казваха руснаците, та може и да си е нормално.

Аватар

C5Varna

Мнение от C5Varna » 03 Авг 2020, 18:35

Моята стои на 7 деления(които са 82-87 градуса на диганостиката) и само от време на време слиза на 6 за 5-10 секунди. След това пак отива на 7 деления.

Аватар

ivo-zx

Обратна връзка:

Мнение от ivo-zx » 03 Авг 2020, 20:49

muncho написа:
03 Авг 2020, 16:14
... А като видях как се свалят вентилаторите, хем да не пречат, хем да не се мокрят ... лошо ми стана :( ...
Радиаторите се държат на тампони. От горната страна се повдига малко и тампоните се освобождават. Ако не ги виждаш трябва да свалиш декоративните кори около ключалката за предният капак. Разтваряш радиаторите отгоре пет сантиметра и пръскаш между тях. Това е.
ц5-рад.png

Аватар

Автор на темата
muncho

Мнение от muncho » 04 Авг 2020, 11:28

Мерси ivo-zx, ще го пробвам.

cholev

Кара: BX1.9d (не кара вече) XM 2.5 TD Exclusive 1995г (La Route Maitrisee) (не кара вече) и Сексо 1.1 2000г. (Сребриста мълния) (чат пат кара) и С5 II 2.2 2005 (Арабски жребец)
Обратна връзка:

Мнение от cholev » 04 Авг 2020, 15:46

Аз на ХМ-а така се вкарвах във филми. Ту това не ме хареса ту онова и само снасям кинти за този що духа.
Гледам и вие в тази посока работите.
След като германеца вкара модата независимо от температурата стрелката да стои в средата (между 90-110оС) народа се поуспокои, но чат пат некой майстор извади уред и почва да мери и ох ах 100оС. Е па колко да е нормално е 90-97оС като може до 110оС. На 112 спира климатика, на 118оС светва прегряване .
Ако ти се занимава разбира се и харчат кинти почвай- радиатори, водни помпи антифризи :D
Citroen XM - The Ride Of Your Life.
http://www.dvol.bg/ivancholev/

Аватар

ivo-zx

Обратна връзка:

Мнение от ivo-zx » 04 Авг 2020, 16:30

Полезно е да гледаш от време на време, аз така хванах че термостата е отворен непрекъснато. Иначе на Пикасото си стои на третото барче и не мърда, пък тя температурата си играе, ама всичко си е в нормата. И при мен се качва на място.
Screenshot_2020-08-04-16-25-43-508_com.ovz.carscanner.jpg

Аватар

Автор на темата
muncho

Мнение от muncho » 04 Авг 2020, 18:37

cholev написа:
04 Авг 2020, 15:46
Аз на ХМ-а така се вкарвах във филми. Ту това не ме хареса ту онова и само снасям кинти за този що духа.
Гледам и вие в тази посока работите.
Хаха, много си прав :)
До като не гледах със тоя скенер всичко си ми беше наред :)

А иначе помпа, антифриз смених покрай смяната на агренаж, термостата щото протече.
Нищо не съм сменял заради въпроса в темата :)
Радиатор пък изобщо нямам намерение да сменям (поне за сега) :)

@ivo-zx сподели тия графики, с какво апче ги вадиш?
Аз ползвам Torque, но то не прави хубави графове.

Аватар

ivo-zx

Обратна връзка:

Мнение от ivo-zx » 04 Авг 2020, 19:03

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ovz.carscanner
Цена от 6.09 лв. до 13.99 лв., кой колкото даде. Аз като го купувах струваше точно 6лв. Може да използваш и безплатно с някои ограничения, но на цената на един миризлив дюнер, по-добре да си го имаш. Софтуера е хубав.

simeca

Кара: Citroen C5 X7 3.0i Exclusive; Peugeot 607 2.2HDI; Peugeot Ranch 2.0HDI

Мнение от simeca » 04 Авг 2020, 22:54

Ако не ме лъже паметта, точно на 103 градуса вентилатора върти на най-високи обороти. Казвам обороти а не степен, защото на тия коли перките са с променливи обороти а не степени и няма как на диагностиката да се пуснат всички степени, защото реално е само една и тя се тества при поискване на високите обороти. Трябва да си сигурен, че перката ти работи нормално в ниските, защото често дефектират и проблемите в началото са именно там. Четките на мотора заминават и вентилатора едва-едва набира скорост, че понякога дори и не тръгва. Друг заподозрян е климатичния радиатор, който ако е оригиналния почти сигурно е замазан яко и не преминава добре въздушната струя през него! И на трето място залагам за много боклуци между двата радиатора, което пък е характерно за съвременните френски автомобили. Желателно е почистването между тях на 2-3 години. Това се проверява лесно. Светни с фенерче пред водния и трябва да виждаш светлионата отпред пред климатичния. Ако в долната част не преминава светлина нещата са ясни :wink:

member01

Кара: xantia

Мнение от member01 » 05 Авг 2020, 01:08

Имах подобен случай на Ксантия, която както знаете е майка на С5. Сичкото нормално на извънградско и без баир. Извън тези граници прегрява. Почна се със -смяна неколкократна на термостат, смяна на антифиз, промиване на радиатор, смяна на радиатор-парно, смяна на син,зелен и кафяв датчици за температура. Нанай. Грее и това е. Накрая видях една тема във форума, ръгнах един резистор 100 Ом последователно на кафевия датчик и нещата заспаха. Та при Ксантията има едно чудо завряно на майната му, дето командва релетата на вентилаторите. Не вярвам и при С5 да е същото, но колегата да провери нишката.

Публикувай отговор Предишна темаСледваща тема

Обратно към “C5”