ВАЖНО!
Във връзка с прилагането на Регламент /ЕС/ 2016/679, СНЦ „Клуб Ситроен - България“ ще предприеме промяна в политиката за обработване на личните данни. Ще бъдете информирани какви данни се събират и с каква цел, след което ще е необходимо Вашето съгласие. В случай, че не желаете да предоставите лични данни, профилът Ви във форума ще бъде деактивиран

разлика-съединител 128-170к.с.

Производство: (2002-)

Автор на темата
pri_valo
Редовен
Кара: Citroen C8

разлика-съединител 128-170к.с.

Мнение от pri_valo » 06 Юни 2020, 08:11

Здравейте отново :)

Дали някой има инфо - съвместими ли са комплектите съединител + притискателен диск м/у двигателите 2.2 HDI 128к.с. и 170к.с.?

Казуса е следния: преди малко повече от година и половина смених съединител в комплект с демпферния маховик. Марката е LuK, но за съжаление съм изтеглил късата клечка и притискателния диск (най-вероятно той, ще се види, като свалим кутията) не работи коректно. И най-вероятно ще се сменя и феродовия диск. Силно се надявам да няма поражения по маховика, щото +500 и отгоре за по-малко от 2г. не е нещо оферта.. :D

НО, тъй като бих предпочел нещо по-стабилно, се зачудих дали има изобщо разлика във въпросния консуматив. Все пак блоковете на 2.2 би трябвало да са еднакви, както и скоростните кутии. По предположение, разликата в мощността е освен в турбокомпресора (от това, че е bi-turbo) е логично да е получена от дюзи дс по-голям дебит (пак предполагаемо) и управляващия софтуер.

Ще се радвам да драсне някой идея :)

Поздтави! :)

Аватар

longgo

Кара: внимателно, и С5 II 2.0 16v RFJ
Обратна връзка:

Re: разлика-съединител 128-170к.с.

Мнение от longgo » 07 Юни 2020, 20:43

2.2 - 136k.c
2055 FK - диск
2052 61 / RP 2052 V5 - KIT
2051 37 - EXCHCLUTCH KIT - AGE >= 2

2.2 - 172 k.c
2055 W4 - диск
2051 35 - 01 KIT - UNTIL RPO 09793 AND AGE >= 2
2051 H0 - 01 - SINCE RPO 09794 AND AGE >= 2

По номера има разлика. По сервизните номера може да се провери разликата например в autodoc.bg
Конските сили са продукт от въртящия момент а той е който срива кутията. За това за по-новия двигател вероятно първичния вал е по-дебел и съответно съединител, притискателни пружини по-усилени..
http://longgo.eu
- xantia mk1 - 1.8-8V
- stilo 1.4 mpi
- xantia mk2 - 1.8 16v
- citroen C5 mk2 - 2.0 16V

Автор на темата
pri_valo
Редовен

Мнение от pri_valo » 09 Юни 2020, 07:29

Много благодаря за мнението :) Ще оповестя какво става, като смъкнем проблемния агрегат :D

Zygot
Нов потребител
Кара: Citroen C5 2.0HDI Gen1 2008

Мнение от Zygot » 12 Юни 2020, 19:33

Погледни Валео дават притискането в спецификациите си за разлика от другите производители.
Пример https://www.autopower.bg/%D1%81%D1%8A%D ... 08100.html
За сравнение на моята 2.0 136кс е 6900НМ.

Автор на темата
pri_valo
Редовен

Мнение от pri_valo » 13 Юни 2020, 08:14

Вече купих един конверсионен комплект. Valeo. Да видим тоя път пак ли ше изтегля късата..

Като подкарам пак совалката, ще ви споделя разликата (евентуална) в шум/поведение при превключване и т.н. :)

Zygot
Нов потребител
Кара: Citroen C5 2.0HDI Gen1 2008

Мнение от Zygot » 15 Юни 2020, 14:44

Прави впечатление, че твоя 2.2 133кс е с притискане 7750НМ, а моя 2.0 136кс 6900НМ. Би трябвало много да държи на твоя мотор.

Автор на темата
pri_valo
Редовен

Мнение от pri_valo » 15 Юни 2020, 19:38

Това за конверсионния ли имаш предвид? За силното притискане.

И аз се надявам да издържи, поненяколко години, щото не ми с еинвестират 1000лв. през 2г. :)

ИНтересно ми е защо 133к.с. го пишат на някои места тоя двигател, при положение, че той е 128.. Но не съм задълбочавал да търся :)

Автор на темата
pri_valo
Редовен

Мнение от pri_valo » 16 Юни 2020, 19:12

Абе пичове :) Споделете съвет, ако има някой инфо де :)

Току що ми звънна майстора, който сменя съединителя и съобщава за проблем.

Двигателя е 2.2 HDI, като съм взел конверсионен комплект на Valeo.

Пролема бил следния - понеже конверсионния комплект бил с обратно действие, спрямо двумасовия, не се било получавало отделянето на съединителя от маховика. По думите на човека - аксиалния лагер трябвало леко да прищрака при монтажа и да си застанел на мястото, след което всичко да е нормално. Но не се било случило. Напъвали били, не знам какво правили, но не. И въпреки това я затворили кутията. Логично - не се случило превключване на скорости.

Сега щели да свалят пак, за да проверяват къде е номера на китайката.

Та молбата ми е - ако някой има опит със конверсионен комплект на двигател 2.2 HDI, нека сподели как са се случили нещата, за да мога да споделя на майстора, в случай, че продължава да не успява. Прилагам и номер на рамата: VF7EB4HWG13189062

Моето мнение е, че щом се продава конверсионен комплект за този двигател - редно е да няма драми. Къде да се търси проблема - в аксиалния лагер или като цяло в комплекта? Щом маховика и притискателния диск си застават като хората, това е ОК. Но при монтиране на аксиалния лагер - има ли някаква тънкост, която би могла да е убягнала на майсторите?..

Аватар

Rumen.Georgiev

Кара: CITROEN XANTIA 2.0 HDI 110 h.p. 99`
Обратна връзка:

Член на Клуб Ситроен-България

Мнение от Rumen.Georgiev » 17 Юни 2020, 06:55

Номера на китайката колега е в майсторето.
Това го играх на пежото на сина - 2.2 бензин. Бързаците да покажат колко са добри слагат кутията и съединителя въпреки изричните указания да ме изчакат - ефекта едно натискане на педапа изщракване и липса на съединител. Следва сваляне на скорости и притискател. ремонт със свито сърце и монтаж на ново. Рязко връщане на вилката за закачане към лагера и пиене на заслужена бира.Колата си работи после дълго и тъжно до деня на продажба и сигурно още няма проблем със съединител. Повечето майсторета не умеят да слагат съединители ползват некви опашки и винтоверти(щото е модерно и мързеливо) и след това разправят приказки от 1001 нощ, докато с кански усилия и щанги се опитват да турат пустото желязо(кутията де) на място и то не ще ли не ще.Накрая успяват да завият по някой болт и пак с гайковерта прибират кутията да легне.Ефекта е точно такъв - не може да се закачи лагера(другите евентуални последствия от такъв монтаж не бих ти споделил за да не се притесняваш много).Нормално кутията ляга плътно лесно и болтовете се навиват на ръка до край и само се притягат с ключ. Точно по тая причина вече няма къде да си закарам колата да и се направи каквото и да е. Налага се сам да си свърша работа , а пусто вече ръцете не държат и доста ме мързи да се занимавам с некаков дръгел :wink:

ПП. Номера е във времето - аз с почти 40 години зад ключовете слагам притискателен дист за около 10-15 минути. Майсторетата го слагат за минута.
Днес карам за втори път!
Ако на всяко кьоше сложиш по един глупак, пак ще останат глупаци без кьошета.

Автор на темата
pri_valo
Редовен

Мнение от pri_valo » 17 Юни 2020, 08:17

Привет :) Много благодаря за мнението. Значи всичко просто трябва да си се направи леко и спокойно, без излишни усилия. Ще им звънна да им кажа. Щото те нещо се надъхват, че имало било, цитирам "Нещо вътре е големо менте"

Ще пиша тия дни какво се случва.

Аватар

longgo

Обратна връзка:

Мнение от longgo » 17 Юни 2020, 16:46

Вероятно вътре има менте.. Доста вероятно в района на подемника
Ако комплекта е за твоята кола и е твърд маховик то той ще ляга на същото място и по същия начин както и стандартния.
Няма какво да "щтрака" принципно ..
- в бързината може да са поставили наобратно лагера към кутията не съединителя :bigsmile:
- да са поставили дискка наопъки на пук на надписи и гледане което се прави преди поставяне :cool:
- или да е било леко поставен (накриво)лагера и след натискане да се е отплеснал от вилката и потънал навътре.
Или просто нещо да не са намесили или да се е стчупило при монтажа и сега ще е "менте" частта :amii:

Но все ми е на ума, че ако идеш и кажеш: абе така и така във форума писаха/казаха.. ще ти се зарадват и изслушат.. :cool:
- xantia mk1 - 1.8-8V
- stilo 1.4 mpi
- xantia mk2 - 1.8 16v

Аватар

Rumen.Georgiev

Обратна връзка:

Мнение от Rumen.Georgiev » 17 Юни 2020, 20:29

:offtopic: longgo, преди 20ина години ми изпадна една книга написана на нашите 20на букви в която простичко беше обяснено как са направени и как работят много от компонентите на новите коли и мотори. Беше обяснено защо, как са направени и как работят новите горивни системи - дизелови и бензинови. Занесох книгата с най-добри чувства в сервиза на един приятел с който ходехме на времето по състезания(ралита) и я давам на двамата юнаци които работеха при него. Отговора който ми дадоха с насмешка беше да си я чета сам щото те тия работи ги знаели. Останах с впечатлението че те са измислили всичко и ми стана обидно. Приятеля ме дръпна на страни и ми се извинява от тяхно име тюхкайки се че това е най-доброто което до момента е успял да намери.
Днес карам за втори път!

Аватар

liuben

Кара: 2xCitroen C5 X7 2,0Hdi Aisin

Мнение от liuben » 18 Юни 2020, 09:39

Rumen.Georgiev написа:Номера на китайката колега е в майсторето.
Това го играх на пежото на сина - 2.2 бензин. Бързаците да покажат колко са добри слагат кутията и съединителя въпреки изричните указания да ме изчакат - ефекта едно натискане на педапа изщракване и липса на съединител. Следва сваляне на скорости и притискател. ремонт със свито сърце и монтаж на ново. Рязко връщане на вилката за закачане към лагера и пиене на заслужена бира.Колата си работи после дълго и тъжно до деня на продажба и сигурно още няма проблем със съединител. Повечето майсторета не умеят да слагат съединители ползват некви опашки и винтоверти(щото е модерно и мързеливо) и след това разправят приказки от 1001 нощ, докато с кански усилия и щанги се опитват да турат пустото желязо(кутията де) на място и то не ще ли не ще.Накрая успяват да завият по някой болт и пак с гайковерта прибират кутията да легне.Ефекта е точно такъв - не може да се закачи лагера(другите евентуални последствия от такъв монтаж не бих ти споделил за да не се притесняваш много).Нормално кутията ляга плътно лесно и болтовете се навиват на ръка до край и само се притягат с ключ. Точно по тая причина вече няма къде да си закарам колата да и се направи каквото и да е. Налага се сам да си свърша работа , а пусто вече ръцете не държат и доста ме мързи да се занимавам с некаков дръгел :wink:

ПП. Номера е във времето - аз с почти 40 години зад ключовете слагам притискателен дист за около 10-15 минути. Майсторетата го слагат за минута.
Потвърждавам, смени сервиза. И аз съм се нагледал на простотии.

Изпратено от моят YAL-L21 с помощта на Tapatalk

Добавено от автора след 5 минути 1 секунда:
Твърде вероятно да сте купили погрешен комплект съединител.
При вас той работи с издърпване а вие най вероятно сте взели обратния който работи с натиск.
Въпросът е що за майстори сте намерили и те да проумеят какво се случва. Бягай далеч от този сервиз.

Аватар

liuben

Кара: 2xCitroen C5 X7 2,0Hdi Aisin

Мнение от liuben » 18 Юни 2020, 09:44

Твърде вероятно да сте купили погрешен комплект съединител.
При вас той работи с издърпване а вие най вероятно сте взели обратния който работи с натиск.
Въпросът е що за майстори сте намерили и те да проумеят какво се случва. Бягай далеч от този сервиз.

Аватар

longgo

Обратна връзка:

Мнение от longgo » 18 Юни 2020, 22:57

clutch.JPG
За това вероятно говориш, като на V6
- xantia mk1 - 1.8-8V
- stilo 1.4 mpi
- xantia mk2 - 1.8 16v

Автор на темата
pri_valo
Редовен

Мнение от pri_valo » 19 Юни 2020, 16:32

Здравейте, приятели :)

Засега няма решение на казуса :( Майстора продължава да обвинява частта. За съжаление няма как да го контрирам, понеже не съм присъствал на счупването на аксиалния лагер.

Лошото е, че заместителите, които пробвахме - Luk и SKF имат разлика с 2мм спрямо оригиналния лагер от комплекта. Тъпото е, че Valeo само лагер е много трудно да се намери.

Крайния вариант е да закупя комплект притискателен диск и аксиален лагер.

Иначе - имам в себе си SKF, но не съм убеден, че е добра идея да правя манипулации по него, т.е. да му взимаме на лагерчето въпросните 2мм. защото съществува риска да не захапе с нужната здравина самата слънчева пружина за него. Което е кофти, щото поне навид, е доста по-стабилно изработен от Valeo-то. Но то преди да го счупи майстора, Valeoto също си изглеждаше ок.

Комплекта е с издърпване, не е объркан.

Вече ми е ясно кой е объркан на мен, но нека дойде понеделник, и ще ви опиша подробно случая.

Аватар

Rumen.Georgiev

Обратна връзка:

Мнение от Rumen.Georgiev » 28 Юни 2020, 08:17

Кой понеделник
Какво стана, или си още си без кола?

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk

Днес карам за втори път!

Автор на темата
pri_valo
Редовен

Мнение от pri_valo » 28 Юни 2020, 22:36

Привет :)

Още съм без. Успях да намеря аксиален лагер точно преди седмица - понеделник.

За щастие имам бойна машина, която ми помага сега ;)

Ще пиша, като се случат събитията, любопитно ми е как ще са се случили обаче.

Публикувай отговор Предишна темаСледваща тема

Обратно към “C8”