ВАЖНО!
Във връзка с прилагането на Регламент /ЕС/ 2016/679, СНЦ „Клуб Ситроен - България“ ще предприеме промяна в политиката за обработване на личните данни. Ще бъдете информирани какви данни се събират и с каква цел, след което ще е необходимо Вашето съгласие. В случай, че не желаете да предоставите лични данни, профилът Ви във форума ще бъде деактивиран

Проект zx 1.8 16v

Производство: (1991-1998)

Модератор: zx_zvqr

Потребителски аватар

Автор на темата
demerdzhiev
Редовен
Регистриран: 22 апр 2015, 20:26
Кара: zx 1.4i

Проект zx 1.8 16v

Мнение от demerdzhiev » 12 мар 2019, 00:02

Здравейте! Днес взех една ксара купе - 1.8 16v, в приемливо състояние за донор :bigsmile: Като целта е да се прехвърли всичко на ZX-a - Мотор, скорости, инсталация, компютър, и прочие , евентуално и ABS, но не знам до колко ще е възможно и оправдано (това с ABS-a) . Ще съм благодарен ако някой има опит в подобни изпълнения и даде някой съвет преди да съм започнал. В общи линии съм наясно с какво се захващам, само частта с електрониката не ми е напълно ясна. Смятам да сменя всички течности по двигателя и скоростната кутия + съединителя така и така ще се сваля. - ZX-а е 1.4 две врати. :boom: :citroenlo2:

п.с. четох една подобна тема в един чужд форум и пича беше свалил двете инсталации и беше направил следното. от старата маха само частта от компютъра към двигателя и заменя със същата част от новата инсталация и окомплектова пак. Освен всичко много държа да си запазя климатика. (ксарата също е с клима)

Потребителски аватар

ivo-zx

Регистриран: 06 апр 2010, 18:56
Кара: Xsara Picasso 1.6i 16V 110 коне 2006
Контакти:

Re: Проект zx 1.8 16v

Мнение от ivo-zx » 12 мар 2019, 00:56

За ZX няма схеми. В Хайнеса има някакви до '91, но са далече от истината за модели след '94. За климатика са 2-3 сигнала на каквато и да е кола. Ти искаш да направиш Citroën Elysée. За него има схеми в Sedre.
Каквото и да правиш, Пежо винаги ще има по-дълги фарове от теб!

Потребителски аватар

Автор на темата
demerdzhiev
Редовен

Мнение от demerdzhiev » 13 мар 2019, 19:29

Не баш, апък и не ми помагат. Най-лесния вариант е да гледам схеми от Зх и от ксара, но е мисия невъзможна май. Така че остава варианта с научкване. Другата седмица ще почна да разглабям ксарата сигурно, ще видим как ще се развият нещата.

Потребителски аватар

liuliu

Регистриран: 08 мар 2006, 19:01
Кара: C5-I V6 с ръчка с ГИ STAG 300 и домашно лъвче 306 1,9 D

Мнение от liuliu » 14 мар 2019, 09:32

Огледай първо захващането за купето на двигателите - да не се налага преправяне.
Двигателят е двигател, когато е дизел.
"Единственото нещо, което можеш да направиш преди мач с Барселона, е да отидеш на църква и да се помолиш" - Гордън Стракън.

Потребителски аватар

Автор на темата
demerdzhiev
Редовен

Мнение от demerdzhiev » 14 мар 2019, 19:09

Захващането доколкото знам и виждам е същото с изключение на магарето долу (леко е изместен в страни и напред ухото за тампона), но аз ще го сменя цялото с това от ксарата.

Потребителски аватар

ivo-zx

Контакти:

Мнение от ivo-zx » 14 мар 2019, 19:21

Полуоските също са различни, но тези които са с двигателя може би ще станат.

Потребителски аватар

Автор на темата
demerdzhiev
Редовен

Мнение от demerdzhiev » 16 мар 2019, 08:36

Какъв е начинът компютъра да остане “отключен” ? За да нямам проблеми после с bsi и прочие.

Потребителски аватар

ivo-zx

Контакти:

Мнение от ivo-zx » 16 мар 2019, 09:34

Кога се заключва?
Ключа е изваден, т.е. чипа на имобилайзера не е в обсега на четеца и запалването е изключено за повече от десет секунди
или
Ключа е положение изключено и запалването е изключено за повече от две минути

Кога се отключва?
Ключа е поставен, т.е. чипа на имобилайзера е в обсега на четеца
и чипа е разпознат
и запалването е включено

За да е включено винаги, поставяш чипа на имобилайзера близо до четеца завинаги или просто си ползваш ключ с регистриран чип.

Потребителски аватар

Автор на темата
demerdzhiev
Редовен

Мнение от demerdzhiev » 18 мар 2019, 21:51

ivo-zx написа:
16 мар 2019, 09:34
....
Мерси, извадих компютъра след като е работил двг и беше изключен, но на контакт. надявам се няма да има проблеми. По нататък ще го мисля.
Някой има ли идея какъв е тоя датчик и трябва ли да е хванат някъде?
Изображение
https://www.dropbox.com/s/jvfh7ultigapdr1/102.JPG?dl=0

Потребителски аватар

ivo-zx

Контакти:

Мнение от ivo-zx » 18 мар 2019, 23:25

ECU-то се отключва и заключва от BSI. Ще ти трябва и BSI-то от донора и всичко около него, т,е, почти цялата инсталация. Датчика не ми прилича на нищо познато, нито на нещо откъртено от нещо познато.

Потребителски аватар

Автор на темата
demerdzhiev
Редовен

Мнение от demerdzhiev » 12 апр 2019, 17:04

Стигнах до извода, че ще е по-добре да премахна имобилайзера на компютъра вместо да прехвърлям всичко и да вържа само инсталацията на двигателя. Проблема е, че няма кой да разкодира компютъра (sagem sl96), затова ще търся разкодиран магнети марели IAW 1AP[20,40,80] от тази серия са напълно взаимозаменяеми със саджема. Не мога да намеря обаче схема на буксата на инсталацията на двигателя на ЗХ, която е в кутията с бушоните в двигателния отсек. Тя една кръгла голяма букса и няколко малки покрай нея има. Между другото и за ксарата нямам схема на буксите (там са две големи кръгли букси), ако някой разполага със схеми ще съм благодарен.

Потребителски аватар

Автор на темата
demerdzhiev
Редовен

Мнение от demerdzhiev » 14 апр 2019, 14:32

Смених вчера феродовия диск и притискателния лагер, като почистих малко кутията преди това, че не се разбираше дали е направена от алуминий или от старо масло. И ангренаж + ролки. Малко зор ми даде монтажа с автоматичната обтяжна ролка ама се разбрахме накрая. Останаха гарнитурите на капаците на главата, че са кокал и семерингите на скоростната кутия, за всеки случай. И е почти готов за влизане в коша.
диафрагма с новия диск вече прибрана
Изображение
кутията на мястото си вече
Изображение
стария комплект свален
Изображение
новия монтиран
Изображение

Потребителски аватар

Автор на темата
demerdzhiev
Редовен

Мнение от demerdzhiev » 30 апр 2019, 09:23

Вече новия двигател е в коша,вече има и ABS и механичната част в общи линии е готова, остана инсталацията. И с нея се движат нещата но малко по-трудно. Сигналните кабели към таблото ги оправих- всичко си свети. Даже и стартера върти, основен проблем ми е бензиновата помпа и климатика. В общи линии само те останаха. вързах към кабела за бенз.помпа 1 пин от ламбда сондата и кабела от инерционния прекъсвач който минава през компютъра (по схеми) и тръгва като дам на контакт, но не спира апък и остава един висящ кабел от 15пиновото реле(двойно реле?). Със стария двигател като давах на контакт, ако не запаля двигателя помпата работеше 2-3 секунди и изключваше, сега не спира да работи. А за климатика останаха 3 висящи кабела - един за компресора и 2 от компютъра и не ми е ясно още къде да ги вържа, не знам дали нетрябва да оставя релето от ЗХ,което е в двигателния отсек.
Днес ще купя масло и съм уговорил да взема едно магнети марели. И ще видим дали ще запали при това положение.

Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар

Автор на темата
demerdzhiev
Редовен

Мнение от demerdzhiev » 01 май 2019, 19:18

Запали! :jako: Едно момче от Сливен ми свърши работа, няколко компютъра пробвахме накрая с едно магнети марели 40ка заспаха нещата. Трябва да доокомплектовам инсталацията и съм почти готов. Сега излезе нов проблем, с маркуча на водния радиатор (долния) връзката не е със заключваща пластмасова скоба, а е от новите с метален накрайник и уплътнение, което тече. Уплътнение не се продава. Пробвах със силикон но капе и ще се купува нов маркуч.

Отговори Предишна темаСледваща тема

Върни се в “ZX”