ВАЖНО!
Във връзка с прилагането на Регламент /ЕС/ 2016/679, СНЦ „Клуб Ситроен - България“ ще предприеме промяна в политиката за обработване на личните данни. Ще бъдете информирани какви данни се събират и с каква цел, след което ще е необходимо Вашето съгласие. В случай, че не желаете да предоставите лични данни, профилът Ви във форума ще бъде деактивиран

Прост въпрос ?

Производство: (1993-2001)

Автор на темата
To6o
Редовен
Регистриран: 18 дек 2017, 11:35
Кара: Ксантия 1.8

Прост въпрос ?

Мнение от To6o » 26 сеп 2019, 11:00

Четох, четох за тия вентилатори на парното, три контактни ключа смених/ втора употреба/ никой не казва кои две жички да се свържат с ключе, или мост за да се пробва и докаже че клемите в ключа са причината за неработещи ПОСТОЯННО вентилатори.
Понякога се включват, но много рядко, и никаква логика не се хваща.
Искам да свържа две жички които излизат от ключа и да видя че това влияе на вентилаторите директно, да обаче не знам кои са точно въпросните жици.

И питам ?

Потребителски аватар

ilian.kirov

Регистриран: 05 мар 2016, 12:29
Кара: Citroen Xantia 2.0 HDI 110кс, 8 сфери

Re: Прост въпрос ?

Мнение от ilian.kirov » 26 сеп 2019, 13:29

Здрасти! На картинката са трите релета, управляващи вентилаторите. Според означенията кое за какво е, направи мостове, да видиш как ще реагират вентилаторите. На всяко реле има схема - ще видиш кои пинове да свържеш, а също и ще се орянтираш как да ги провериш с мултицет, дали някое не е излязло от строя.

Изображение

Потребителски аватар

PIT

Регистриран: 09 мар 2007, 11:12
Кара: C6 2.7 HDI, '06 C5 2.0 HDI 16v АСК

Член на Клуб Ситроен-България

Мнение от PIT » 26 сеп 2019, 14:58

Колегата явно говори за вентилатора на парното, не тези отпред.
На старите Ксантии го има тоя проблем с нагар на контактния ключ спира да работи вентилатора.
06C6V6 :cool:

Бившите:
'98 Xantia ACTIVA 2.0 HDI
'94 Xantia 1.9TD

Потребителски аватар

гмм

Регистриран: 15 мар 2009, 20:10
Кара: xsara комби 1.6 16v бензин 108кс 01г

Мнение от гмм » 26 сеп 2019, 15:25

Ако не се лъжа някой ми беше казал, че подобен проблем има шанс да се оправи като се пръсне в самата ключалка wd-40 или течна грес и се поразмърда ключа 🤔.

Потребителски аватар

Levenov
Нов потребител
Регистриран: 15 яну 2017, 16:29
Кара: Citroen Xantia 1.9 TD

Мнение от Levenov » 26 сеп 2019, 18:43

Аз също имах проблем с вентилатора на парното, отидох при "жичкаджия" както се нарича и той свърза вентилатора на другия изход на клемореда, временно разбира се,но нали знаеш временното е завинаги 😀😀.
Но това беше моя проблем изгорял изход на клеморед. Има и други проблеми: четки на моторчето и изгоряли транзистори. За четките ясно че се разглобява вентилатора сменяват се и готово, транзисторите се продават навсякъде чисто нови, дори и в АлиЕкспрес ако искаш да рискуваш 😀😀😀
Това са болежките по вентилатора на парното ако си от Пловдив мога да се опитам да ти помогна.

Потребителски аватар

ilian.kirov

Мнение от ilian.kirov » 26 сеп 2019, 19:26

Колегата явно говори за вентилатора на парното
:hihihi: ами да, а аз се чудя какъв е тоя ключ дето иска да му свърже клемите ....

Айде втори опит да дам акъл :D

Та за вентилатора на парното, колегите са обяснили възможните причини, аз ще споделя моя проблем и решението. Почна да не тръгва като го включа, по някое време тръгне, вероятно като го побутне насрещната струя. Всъщност като го извадих, действително тръгва след като го бутна на ръка. Изчистих четките и контактните пластини на ротора със спирт (нямах под ръка контактен спрей) и повече не съм имал проблем.

Автор на темата
To6o
Редовен

Мнение от To6o » 27 сеп 2019, 11:42

ilian.kirov написа:
26 сеп 2019, 19:26
Колегата явно говори за вентилатора на парното
:hihihi: ами да, а аз се чудя какъв е тоя ключ дето иска да му свърже клемите ....

Айде втори опит да дам акъл :D

Та за вентилатора на парното, колегите са обяснили възможните причини, аз ще споделя моя проблем и решението. Почна да не тръгва като го включа, по някое време тръгне, вероятно като го побутне насрещната струя. Всъщност като го извадих, действително тръгва след като го бутна на ръка. Изчистих четките и контактните пластини на ротора със спирт (нямах под ръка контактен спрей) и повече не съм имал проблем.

Как се стига до тези вентилаторчета ?

Потребителски аватар

ilian.kirov

Мнение от ilian.kirov » 27 сеп 2019, 16:33

Вентилатора на парното е под жабката. Сваляш кората под жабката, хваната е с пластмасови рапидки, и ще го видиш. Не помня как точно беше захващането и разглобяването - лесно е, ще се орянтираш.

Потребителски аватар

hristoxm

Регистриран: 28 юли 2008, 04:50
Кара: ше:Visa 1.1+Visa 1.1, BX 1.4 Leader, XM exclusiveDK5ATE сега XM exclusive Y4 DK5ATE 95Kw,черен металик, за жената Picasso 2.0 HDI

Мнение от hristoxm » 27 сеп 2019, 20:35

Ето
2019-09-27 (1).png
Фирмата PSA, а преди това и Citroen, никога не са произвеждала автомобили с обозначение TDI !!!!!
Кара ексклузивен ХМ, черен металик 2,5 ТD и за жената едно Picasso 2.0 HDI

Автор на темата
To6o
Редовен

Мнение от To6o » 27 сеп 2019, 21:36

hristoxm написа:
27 сеп 2019, 20:35
Ето2019-09-27 (1).png
Повтарям простият въпрос, и той е свързан с кабелите които излизат от контактният ключ, кои два кабела да свържа помежду им, за да игнорирам възможният факт, клемите вътре коректно да не дават контакт между въпросните две жици.

Потребителски аватар

Citroenchev

Регистриран: 22 дек 2004, 15:24
Кара: Всичко, което доставя удоволствие

Член на Клуб Ситроен-България

Мнение от Citroenchev » 27 сеп 2019, 23:10

Това, дето си го мислиш не става така ... искаш и да я запалиш тази кола

Що не идеш на майстор
бивши Citroen-и и други:
C15D 1987
BX 17RD 1988
BX TurboD Pallas 1993
Xantia 2.1 TD SX Plus 1998
Xantia V6 24 Valve EXCLUSIVE automatic Hidro-Active 1999
VW Jetta Trendline 1.4TSI DSG 2012

Автомобил проект Citroen Xantia Activa V6 1999

сега Citroen C5 X7 V6 24 Valve petrol Exclusive 2009 и VW Passat B8 1.8TSI DSG Highline 2016

От време на време Xantia 1.9TurboD Estate 1995

Потребителски аватар

vkk

Регистриран: 22 ное 2018, 08:34
Кара: C4 1.6i 109hp petrol

Мнение от vkk » 28 сеп 2019, 00:35

тошо и майстор - не!
Покажи им колега колко обърнати газки имаш в двора!
Къде един ситроен ще те пребори.

Потребителски аватар

Levenov
Нов потребител
Регистриран: 15 яну 2017, 16:29
Кара: Citroen Xantia 1.9 TD

Мнение от Levenov » 28 сеп 2019, 12:39

Колега, ако си от Пловдив мога да помогна! Ако ли не като си взема колата ще ти снимам как съм направил аз със моя клеморед!

Автор на темата
To6o
Редовен

Мнение от To6o » 10 окт 2019, 15:20

Levenov написа:
28 сеп 2019, 12:39
Колега, ако си от Пловдив мога да помогна! Ако ли не като си взема колата ще ти снимам как съм направил аз със моя клеморед!
От Пловдив съм, помагай, давай....../снимки/ Ще я давам на жената, а поне да духа на стъклото, ако не топло, поне хладко. :(

Радиатор нов, радиатор парно нов......... По едно време много страдах, воден удар, компютъра му включиха кво беше там имодулайзер ли, нещо което да се изключи 150 лева назад, само за мен разбира се, за него напред. :(

И по едно време даже почна да ми става симпатична таз кола, почна да се отблагодарява, даже два пъти в София ходи.
Току преди малко се включиха вентилаторите на парното, но то топло, явно някаква връзка има. Инак никаква връзка с тия плъзгачи, мести си квот си искаш ако си наивен, нищо не ти реагира.
Свалих жабката ! И без жабка мога ! Няма да я сложа никога вече, аз съм спартанец, карал съм ЗИЛ 157 :) по същия начин махнах алармата, и централното заключване, когато гаснеше в движение кога си реши, и в трафик на най гадното място.

Климатикът не го правя, нарочно, нека ми е жега, нека ми е гадно, но ся зимата, стъклото, изпотява се, видимостта, жената........

Правя си единият трабант, уникална е инженерната мисъл в таз кола, всяка жица се вижда, и всяко нещо знаеш за какво е, а парното духа по дефиниция . :(

Абе ? ривете ли от тез ситроени ? Понякога сънувам как ми изкача амортисьор през капака, или ляга по корем пред мост, а на моста две магарета, и един дели една бала . :(

Потребителски аватар

etko

Регистриран: 13 юни 2008, 20:03
Кара: Xantia HDI около 140 к.с./чипната/

Мнение от etko » 14 окт 2019, 19:40

При мен проблема беше в бушонното табло.Тръгва-спира когато си иска.Смених го и се оправи.Докато му хвана проблема ми разката мамата

Отговори Предишна темаСледваща тема

Върни се в “Xantia”