ВАЖНО!
Във връзка с прилагането на Регламент /ЕС/ 2016/679, СНЦ „Клуб Ситроен - България“ ще предприеме промяна в политиката за обработване на личните данни. Ще бъдете информирани какви данни се събират и с каква цел, след което ще е необходимо Вашето съгласие. В случай, че не желаете да предоставите лични данни, профилът Ви във форума ще бъде деактивиран

Проблем с C4 Picasso 1.6 hdi

Производство: (2006-)

Автор на темата
georko75
Нов потребител
Регистриран: 31 юли 2019, 07:57
Кара: C4 picasso 1.6 hdi

Проблем с C4 Picasso 1.6 hdi

Мнение от georko75 » 31 юли 2019, 08:32

Здравейте. Наскоро си купих Пикасото, което е 1.6hdi
Имам един проблем, който е доста дразнещ. Когато сутрин запаля колата, мотора работи прекрасно. В момента, който тръгна да ускорявам, от 1500 до към 2000 оборота има едно чукане, като аванс на бензинов автомобил. Когато е по-топла колата се чува по малко. След 2000 оборота изчезва и поведението си е нормално. Разхода си е нормален, всичко останало е наред. От предишния собственик, който познавам, знам, че е сменил дюзите в Бош сервиз, така, че тях ги изключвам. Ако имате някаква идея, помагайте, или поне ме насочете към добър диагностик, че тези мотори са доста сложни и не всеки ще успее да я диагностицира. Забравих:има постоянна грешка P1351,която би трябвало да е за свещи или реле, а дали може и от там да идва проблема?!

Потребителски аватар

CHEFO 1

Регистриран: 08 фев 2010, 09:46
Кара: PICASSO 2000 HDI,C4 1.6 HDI,C4 1.6 PETROL-LPG

Re: Проблем с C4 Picasso 1.6 hdi

Мнение от CHEFO 1 » 31 юли 2019, 09:48

Според мен баш си е дюзи,но нека чуем и предположението и на други колеги.

Потребителски аватар

ivo-zx

Регистриран: 06 апр 2010, 18:56
Кара: Xsara Picasso 1.6i 16V 110 коне 2006
Контакти:

Мнение от ivo-zx » 31 юли 2019, 09:58

Мисля че ако има ФАП свещите работят и след като запали двигателя, също и при регенерация. Провери свещите и/или релето.
Каквото и да правиш, Пежо винаги ще има по-дълги фарове от теб!

Потребителски аватар

Swartalf

Регистриран: 05 сеп 2007, 12:41
Кара: Peugeot 308SW 1.6 HDI
Контакти:

Мнение от Swartalf » 31 юли 2019, 10:44

И аз бих заложил на дюзи. За съжаление при проблем след посещение на сервиз колкото и нелогично да изглежда причината следва да се търси именно в пипаното от сервиза.
What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

Потребителски аватар

stamenov1

Регистриран: 15 авг 2006, 11:37
Кара: Ситроен C5 1.6 HDI 2006 г., Ксантия 1.6 газ "star gas" без екстри+економайзер, климатроник, вече и ксенон 5000 к., 95 г. вече не Рено Рапид 1.1 газ-бензин
Контакти:

Член на Клуб Ситроен-България

Мнение от stamenov1 » 31 юли 2019, 10:54

А, дали са програмирани дюзите с лексия. Мисля, че се вкарваха серийните им номера в компа.
ХОРА КАРАЙТЕ РАЗУМНО! УМНИЯТ ОТСТЪПВА !!!
ПРАВЕТЕ ДОБРО, ЗАЩОТО ЗЛОТО В СВЕТА И БЕЗ ТОВА Е МНОГО!!!
КАРТА №228
Продавам очила за нощно шофиране и мъгла

Автор на темата
georko75
Нов потребител

Мнение от georko75 » 31 юли 2019, 11:49

А свещите и релето ще проверя тази събота. Колата върви добре, но е много дразнещо.

Потребителски аватар

KnowHow

Регистриран: 23 яну 2011, 20:07
Кара: C4 Picasso 1,6 HDi; C3 1,6i

Мнение от KnowHow » 31 юли 2019, 11:51

Преди да се пипат дюзите отиди в сервиз, където могат да измерят налягането на маслото при работещ двигател. Този двигател има неприятното свойство да замърсява маслото със сажди, от което се образуват въглеродни отлагания по цедката на маслоприемника в картера. Това го запушва частично или напълно и налягането на маслото става ниско. От ниското налягане страдат хидравличните повдигачи на клапаните, които започват да чукат звучно и, разбира се, всички лагерни шийки.
За Р1351 - най-вероятно има изгоряла една или повече подгревни свещи. Това не е страшно през лятото. През зимата ще ти създава проблеми при температури навън под - 5. При първа възможност обаче гледай да ги смениш, защото тези свещи работят не само при студен старт. Смяната е трудна, понеже са разположени на трудно място, нужно е голяма разглобяване докато стигнеш до тях. Иначе не са скъпи.
KnowHow

Автор на темата
georko75
Нов потребител

Мнение от georko75 » 31 юли 2019, 12:19

Благодаря на колегата за мнението. Свещите ще ги сменя сега в събота, ако има изгоряли, но не мисля, че проблем с маслото и повдигачите, защото при палене и работа на място двигателя работи перфектно. Звука го има само, като е под товар, като ускорявам на всяка предавка в ниските обороти.

Автор на темата
georko75
Нов потребител

Мнение от georko75 » 31 юли 2019, 13:02

Малко развитие по темата. Обадих се на предишния собственик на Пикасото и момчето каза, че този звук се е появил след смяна на дюзите имайстора муказал, че това си е нормален звук. На листа с данни от Бош сервиз под всяка дюза има 8 цифрен код. Най-вероятно не са вкарани кодовете и новите дюзи не работят коректно. Значи сега ми трябва човек с Лексия, който да може да ми направи това нещо.

Потребителски аватар

Swartalf

Контакти:

Мнение от Swartalf » 31 юли 2019, 13:39

В такъв случай доста ще помогне ако напишеш къде си :)
What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

Автор на темата
georko75
Нов потребител

Мнение от georko75 » 31 юли 2019, 13:53

А да забравих. В София живея.

Автор на темата
georko75
Нов потребител

Мнение от georko75 » 02 авг 2019, 07:47

Ходих до майстора сменял дюзите и я закачихме с Лексия. Освен перманентна грешка P1351, при проверка на дюзите, на втора дава корекция постоянна 6.01.На нейно място са сменяли друга дюза и пак там компа дава корекцията 6.01.за което Лексия казва, че това е невъзможна грешка. Проверихме в движение как работи помпата, датчика за високо налягане, дюзите всичко си е наред. Сравни кодовете на дюзите, вкарани са коректно. Според него трябва да отида в Ситроен или при човек, който може да ми види софтуера на компа, мисли, че има проблем снего. Преди време са имали сходен случай с C4, сваляли са 5 пъти отре онтираните дюзи, докато накрая в Амк са ъодейтнали софтуера на компа и всичко е дошло на място. Та сега в Амк ли да отида за тази процедура или има някой в София, който по-добре ще ми свърши тази работа. Забравих да кажа, че Фап и Егр са премахнати софтуерно и при евентуален ъпдейт или рестарт на софтуера, ще се наложили пак да се премахват?

Потребителски аватар

Swartalf

Контакти:

Мнение от Swartalf » 02 авг 2019, 07:59

Корекцията променя ли се при подаване на газ и в движение? Ако стои без да се променя определено някой е осрал нещо много сериозно при редактирането на софтуера. Ако корекцията се променя динамично според ситуацията проблема може да е в самия цилиндър. Иначе да, след слагането на нов софтуер (официален) ще трябва пак да се премахнат софтуерно ФАП и ЕГР.

Според мен има голяма вероятност както на предишния С4 за който е говорил майстора така и на тази кола проблемите да идват от омазан софтуер по който е ръчкано от някой дето не знае какво прави.

Автор на темата
georko75
Нов потребител

Мнение от georko75 » 02 авг 2019, 08:08

Не се променя, стои само 6.01 и затова мислят, че е софтуера. Сега се чудя дали в Амк или на друго място, но не познавам човек, който да свърши тази работа

Потребителски аватар

Swartalf

Контакти:

Мнение от Swartalf » 02 авг 2019, 08:17

Щом е фиксирано на 6.01 и според мен е на 99% софтуера. Вариант освен АМК е да идеш в някоя фирма дето предлагат "чип тунинг" - те също така или иначе трябва да налеят нов софтуер в който да запишат VIN-а и кодовете на ECU-то, BSI-то и каквото още трябва. Обикновено имат готови пакети в които само вкарват данните за съответната кола, така че може би и така е вариант. :hmm:

Автор на темата
georko75
Нов потребител

Мнение от georko75 » 02 авг 2019, 08:29

Благодаря колега. Сигурно така ще направя.

Автор на темата
georko75
Нов потребител

Мнение от georko75 » 20 окт 2019, 16:20

Свещите на колата бяха изгоряли и четирите, смених ги и грешката остана пак. Може би и релето е гръмнало. По другият въпрос:смених и софтуера, според човека с много добър. Но проблема с чукането, като аванс остана. И може би ще се окаже ремонтираните дюзи. След, като не се оправи, сложихме колби зс 3мин.и малко на два от цилиндрите по 40мг,на единия 45мг,а на другия 55мг.Корекцията на 2ра дюза остана 6.01,на първа 2 и се променя към 1и на 3та и 4та по0. 24 и-0.26И сега мисля пак да проверявам дюзи. Друго незнам какво може да е.

kiromimi
Нов потребител
Регистриран: 29 авг 2017, 20:47
Кара: C4 Picasso 1,6HDI

Мнение от kiromimi » 24 яну 2020, 14:59

Колега georko75 има ли някакво развитие с корекцията на 2-ра дюза. И моята е така и не сме само аз и ти. Чел съм в чужди форуми и има и други с този проблем и винаги е 2-ри цилиндър. Аз почти съм се отказал да ровя, защото колата си работи добре. Навсякъде където съм питал ми казват, че е софтуер, включително и в Ситроен но ти нали си го сменял и пак е така! Само в един чужд форум един колега пише, че е имал прегорял клапан и от там съответно ниска компресия.

VRPerformance
Редовен
Регистриран: 12 окт 2008, 20:48
Кара: ше VTS

Мнение от VRPerformance » 12 фев 2020, 11:24

kiromimi написа:
24 яну 2020, 14:59
Колега georko75 има ли някакво развитие с корекцията на 2-ра дюза. И моята е така и не сме само аз и ти. Чел съм в чужди форуми и има и други с този проблем и винаги е 2-ри цилиндър. Аз почти съм се отказал да ровя, защото колата си работи добре. Навсякъде където съм питал ми казват, че е софтуер, включително и в Ситроен но ти нали си го сменял и пак е така! Само в един чужд форум един колега пише, че е имал прегорял клапан и от там съответно ниска компресия.
Хубаво е да се премери компресията,от състоянието на двигателя зависи какви стойности ще показва като корекция...реално тази корекция не е състоянието на дюзите,а е корекция необходима за да работи равномерно двигателя...тоест може при ниска компресия да показва висока стойност на корекция,но дюзата да си е напълно здрава :)

Отговори Предишна темаСледваща тема

Върни се в “C4 Picasso / SpaceTourer”