ВАЖНО!
Във връзка с прилагането на Регламент /ЕС/ 2016/679, СНЦ „Клуб Ситроен - България“ ще предприеме промяна в политиката за обработване на личните данни. Ще бъдете информирани какви данни се събират и с каква цел, след което ще е необходимо Вашето съгласие. В случай, че не желаете да предоставите лични данни, профилът Ви във форума ще бъде деактивиран

Поставяне на дисплей, темпомат и музика с упр. от волана

Производство: (1996-)

Автор на темата
dannie78
Нов потребител
Регистриран: 10 дек 2009, 01:49
Кара: Peugeot 1.5D Berlingo 1.9D Berlingo 2.0HDI

Поставяне на дисплей, темпомат и музика с упр. от волана

Мнение от dannie78 » 01 апр 2014, 16:18

Здравейте, след малко четене по чужди форуми разбрах, че мога сравнително лесно да сложа мултифункционален дисплей и оригинална музика на моето Berlingo 2.0HDI
Първо се снабдих с частите, които са необходими:
1.Оригинален касетофон за Peugeot/Citroen.
2.Дисплей от Ситроен С5, заедно с буксата му.
3.Лостче за управление на музиката от волана
4.Лостче за чистачка заедно с бутон. Впоследствие установих, че не става за моя COM2000 и така и не го ползвах.

Проверка "на сухо" дали дисплеят и касетофонът работят.

Започваме работа по колата. Това е оригиналния часовник, след като свалих декоративния панел, който го покрива и е на щипки.

Развиваме двата винта Т20 и сваляме часовника. Това е снимка на часовника отзад и буксата му - от нея ще използваме два кабела впоследствие

ВНИМАНИЕ! От съображения за безопасност разкачваме акумулатора пред да започнем свързването на кабелите по посочената схема.

Изваждаме буксата на часовника през отвора за касетофона и свързваме кабелите така:
+12V (лилав кабел ID B11C) oт буксата на часовника към пин 9 на дисплея
Маса (жълто-зелен кабел IDM7215) от буксата на часовника към пин 8 на дисплея
VAN+ (оранжев кабел ID 9004С) oт буксата на касетофона към пин 18 на дисплея
VAN- (син кабел ID 9005С) oт буксата на касетофона към пин 4 на дисплея
+12V van (розов кабел ID XESA12) oт буксата на касетофона към пин 7 на дисплея
Особено внимание обръщаме на кабелите VAN+ и VAN-. Те трябва да са усукани както е показано на снимката и ако се налага да се удължават, то отново трябва да бъдат усукани по същия начин.

Проверяваме отново всичко, включваме буксата на дисплея и го монтираме на мястото му. Свързваме и касетофона. Закачваме обратно акумулатора и готово :)

Сглобяваме всичко в обратен ред.

Наложи се и малко работа с Lexia-та за да вкарам VIN-а на колата в касетофона и да разреша дисплея и трип компютъра, както и да настроя дисплея да не показва температура, защото нямам датчик (все още).

Цялата работа отне около два часа. Какво остава да направя още:
- Да измисля как да управлявам трип компютъра, защото лостчето което имам фабрично няма бутон.
- Като изгася двигателя и заключа колата, след като BSI "заспи" се включва подсветката на дисплея. Засега проблема съм го елиминирал като махнах лампите, които осветяват дисплея отзад, но ще потърся информация как да го реша за постоянно.
- Да монтирам външен датчик за температура.

Това е от мен, горното ръководство е чисто с информативна цел и всеки може да го ползва на собствена отговорност.
Последна промяна от dannie78 на 04 фев 2015, 22:10, променено общо 3 пъти.
Изображение

CITROFEN
Нов потребител
Регистриран: 16 дек 2005, 18:52
Кара: Бавно Citroen C4

Мнение от CITROFEN » 02 апр 2014, 19:50

Браво!!! :evala:

Потребителски аватар

ivo-zx

Регистриран: 06 апр 2010, 18:56
Кара: Xsara Picasso 1.6i 16V 110 коне 2006
Контакти:

Мнение от ivo-zx » 02 апр 2014, 20:25

На часовника обикновено има три плюса - 1 постоянен, 1 когато има контакт, 1 когато има габарити. Сигурно не си ги уцелил за да свети. :idea:
Каквото и да правиш, Пежо винаги ще има по-дълги фарове от теб!

Автор на темата
dannie78
Нов потребител

Мнение от dannie78 » 12 апр 2014, 19:04

Реших да доразвия проекта като добавя лост за управление на музиката и темпомат. Снабдих се с необходимите части, разглобих корите около СОМ2000 модула, извадих тапите от буксите и поставих двата лоста на местата им.

След това обаче се сблъсках с проблемите. Закачих Diagbox-a, тествах - работят идеално. Натискането на всеки бутон и въртенето на врътката в средата на двата лоста се разпознават правилно.

Включих cruise control функцията, като избрах cruise control без speed limit. Пробвах да включа темпомата в движение над 50-60-70 км/ч на 4 и 5 предавка, но нищо не се получава. Колата е 2.0HDI 2006 година, има датчици на спирачката и съединителя и би трябвало да работи, но иска.

Управлението на музиката с лоста от волана също не се получава. Включих с DIAGBOX управлението на радиото да бъде по CAN, но не става - не мога да го управлявам от волана.

Някой сблъсквал ли се е с такива проблеми?
Изображение

Потребителски аватар

Anojarov
АМ - Габрово
Регистриран: 04 апр 2007, 09:22
Кара: Brlingo K9 Feel Blue Hdi 100,C3 Aircross BlueHDi 100 BVM Shine

Мнение от Anojarov » 12 апр 2014, 19:20

С това радио управлението от волана няма да работи. Круиз контрола тябва да се отметне и менюто на комп. на мотора.
С бутон от аларма, малкък се вади сигнал от платката на кома (не помня кое краче беше -по спомен 3,4), от буксата на кабела от лоста на чистачките.Бутона го монтираш около контактният ключ. Всички кабели се свързват с буксата на радиото - там има всичко и ако си ги свързал правилно трябва да свети. Като гледам схемата май ти липсва връзка с мутиплексажа - увитите жищи на буксата за радиото.Датчика за температура аз си го бях монтирал в решетката под чистачките , свързва се към BSI то .На някой модификации има на буксата кабели(така беше на първото ми берлинго, на второто нямаше). Но трябва да се зададе в менюто с Лексия иначе ще показва чертички
“Помни вчера, мисли за утре, но живей днес.”

Автор на темата
dannie78
Нов потребител

Мнение от dannie78 » 12 апр 2014, 19:55

Anojarov написа:С това радио управлението от волана няма да работи. Круиз контрола тябва да се отметне и менюто на комп. на мотора.
С бутон от аларма, малкък се вади сигнал от платката на кома (не помня кое краче беше -по спомен 3,4), от буксата на кабела от лоста на чистачките.Бутона го монтираш около контактният ключ. Всички кабели се свързват с буксата на радиото - там има всичко и ако си ги свързал правилно трябва да свети. Като гледам схемата май ти липсва връзка с мутиплексажа - увитите жищи на буксата за радиото.Датчика за температура аз си го бях монтирал в решетката под чистачките , свързва се към BSI то .На някой модификации има на буксата кабели(така беше на първото ми берлинго, на второто нямаше). Но трябва да се зададе в менюто с Лексия иначе ще показва чертички
Бутона за трип компютъра го измислих и направих по друг начин - работи без проблем. Не извадих отделен бутон, а разглобих капачката на лоста за чистачките и я направих да се върти и в обратна посока. Вътре има контактни пластини, които са за тази цел и така се сменят режимите на трип компютъра.

Значи с този касетофон няма да стане да го управлявам от волана. Може ли да кажеш PSA ref. номер на такъв, който може да се управлява от волана?
За cruise control - може ли да подскажеш къде точно се пипа в комп. на мотора?
Изображение

Потребителски аватар

PIT
just married
just married
Регистриран: 09 мар 2007, 11:12
Кара: C6 2.7 HDI, '06 C5 2.0 HDI 16v АСК

Член на Клуб Ситроен-България

Мнение от PIT » 12 апр 2014, 20:07

Като се вържеш ком ECU-то на мотора, има едно меню Конфигурация.
06C6V6 :cool:

Бившите:
'98 Xantia ACTIVA 2.0 HDI
'94 Xantia 1.9TD

Автор на темата
dannie78
Нов потребител

Мнение от dannie78 » 13 апр 2014, 17:57

Благодарените на съветите на колегите Anojarov и PIT, вече имам работещ темпомат. Наистина трябваше да се разреши cruise control от ECU на двигателя.
Остана само проблема с неработещото управление на радиото от волана. Някой знае ли кой точно модел радио-касетофон/CD поддържа функцията управление от волана?
Изображение

Потребителски аватар

Anojarov
АМ - Габрово
Регистриран: 04 апр 2007, 09:22
Кара: Brlingo K9 Feel Blue Hdi 100,C3 Aircross BlueHDi 100 BVM Shine

Мнение от Anojarov » 13 апр 2014, 18:14

CD от С2,С3 и Берлинго , също и от пежо - единственото условие е после да вкараш номера на твоята рама в радиото.Или да използваш меню инсталация на Лексията. Това радио което си слижил не е за мултипликсирана система
“Помни вчера, мисли за утре, но живей днес.”

Потребителски аватар

ta6koo
Четящ
Регистриран: 27 сеп 2012, 22:17
Кара: Peugeot Partner 1.6 Hdi VTC SOUF

Мнение от ta6koo » 17 апр 2014, 22:42

dannie78 написа:Благодарените на съветите на колегите Anojarov и PIT, вече имам работещ темпомат. Наистина трябваше да се разреши cruise control от ECU на двигателя.
Остана само проблема с неработещото управление на радиото от волана. Някой знае ли кой точно модел радио-касетофон/CD поддържа функцията управление от волана?
Здравей колега, поздравления много добре се е получило с екрана от C5.
Clarion PU-2471 и Vdo Rd3-01 са моделите който стават за твоята кола. Според мен дори и да смениш касетофона може управлението на волана пак да не ти работи. Начина по който си свързал екрана към касетофона е грешен. Екрана трябва да го свържеш към таблото с уредите. От компютъра на колата да зададеш че има дисплей а не часовник, тогава не трябва да има проблеми. Искам да те питам как реши проблема с пластмасите около волана? Изряза ли ги или си купи нови ?

Автор на темата
dannie78
Нов потребител

Мнение от dannie78 » 19 апр 2014, 22:13

ta6koo написа:Здравей колега, поздравления много добре се е получило с екрана от C5. Clarion PU-2471 и Vdo Rd3-01 са моделите който стават за твоята кола. Според мен дори и да смениш касетофона може управлението на волана пак да не ти работи. Начина по който си свързал екрана към касетофона е грешен. Екрана трябва да го свържеш към таблото с уредите. От компютъра на колата да зададеш че има дисплей а не часовник, тогава не трябва да има проблеми. Искам да те питам как реши проблема с пластмасите около волана? Изряза ли ги или си купи нови ?
Здрасти, изрязах с остро макетно ножче отвори в долната кора за допълнително монтираните лостчета. На мястото на дясното (за музиката) имаше очертано къде да се реже. Огледално взех размера за другото лостче отляво.
Задал съм още в началото (с Lexia), че в колата има дисплей тип В, иначе няма как да работи трип компютъра и алармите за отворена врата.
Това, че трябва да се свърже дисплея с таблото го четох в една тема за музика в партнер от пежо форума, но ще пробвам първо да намеря CD за проба и тогава ако не стане ще го мисля.
Изображение

Потребителски аватар

ta6koo
Четящ

Мнение от ta6koo » 19 апр 2014, 22:37

По принцип мислех че лоста на темпомата стой по-високо спрямо този на музиката. Ако не е проблем да качиш снимка на пластмасите след като са изрязани и сложени на колата. Интересувам понеже имам мерак да си сложа темпомат и аз.

П.С. Ако говориш за тази тема: http://peugeotclub.info/forum/viewtopic ... 2&t=101165 аз съм я пуснал ( надявам се няма да разсърдят модераторите)

Автор на темата
dannie78
Нов потребител

Мнение от dannie78 » 20 апр 2014, 21:36

Днес успях да сложа и сензора за температурата. Разглобих куплунга в дясната врата и в него директно на пинове 25 и 26 (на снимката в червения правоъгълник)
закачих за проба сензора. С Lexia-та настроих две неща - разреших темп. датчик в BSI и показването на температура в ECU на дисплея.

Резултата се вижда на последната снимка :) Реших сензора да го сложа директно в гумения маншон на куплунга. Извадих двата пина от куплунга, отрязах ги и директно запоих сензора за кабелите. Ще видя впоследствие колко точно мери и ако се налага, ще сменя мястото на сензора.

..::[ Редакция (20 Апр 2014, 20:35)
ta6koo написа:По принцип мислех че лоста на темпомата стой по-високо спрямо този на музиката. Ако не е проблем да качиш снимка на пластмасите след като са изрязани и сложени на колата. Интересувам понеже имам мерак да си сложа темпомат и аз.
П.С. Ако говориш за тази тема: http://peugeotclub.info/forum/viewtopic ... 2&t=101165 аз съм я пуснал ( надявам се няма да разсърдят модераторите)
Да, точно за тази тема става въпрос. А за корите - всъщност наистина има лека асиметрия. Като ги сглобявах на място не пасваха добре и изрязах малко и от горната кора за лостчето на темпомата. Вижда се на първата снимка.
Изображение

Потребителски аватар

ta6koo
Четящ

Мнение от ta6koo » 20 апр 2014, 23:07

Супер са станали корите. Този сензор за температурата оригинален ли е или е нещо "направи си сам" и слагат ли се допълнителни датчици някъде по педалите на колата или само сложи лоста на темпомата и го активира софтуерно ????

Автор на темата
dannie78
Нов потребител

Мнение от dannie78 » 20 апр 2014, 23:39

ta6koo написа:Супер са станали корите. Този сензор за температурата оригинален ли е или е нещо "направи си сам" и слагат ли се допълнителни датчици някъде по педалите на колата или само сложи лоста на темпомата и го активира софтуерно ????
Сензора за температурата си е оригинален - код: 6445F9 Има го в много пежа и ситроени, може да се намери и втора ръка.
Датчици по педалите не съм слагал, има си фабрично. Само сложих лоста за темпомата и го активирах.
Изображение

Потребителски аватар

ta6koo
Четящ

Мнение от ta6koo » 21 апр 2014, 00:05

Благодаря за инфото!

Потребителски аватар

PIT
just married
just married

Мнение от PIT » 21 апр 2014, 22:34

За датчика би трябвало да си има място в корпуса на пасажерското огледало, така че пъпката му да се показва отдолу на сянка :)
На всички го завират там и мери доста добре.

Бившите:
'94 Xantia 1.9TD

Автор на темата
dannie78
Нов потребител

Мнение от dannie78 » 24 апр 2014, 00:40

PIT написа:За датчика би трябвало да си има място в корпуса на пасажерското огледало, така че пъпката му да се показва отдолу на сянка :)
На всички го завират там и мери доста добре.
За съжаление, нямам окабеляването във вратата за датчика и затова реших да не го слагам в огледалото.

Оправих и проблема с подсветката - погрешка бях свързал на пин 7 на дисплея вместо +12V АСС (плюс след контакт), бях объркал и свързал +12V BAT (постоянен плюс).
Смених трите крушки с червени светодиоди и докарах цвета на дисплея да прилича осветлението на таблото и уредите.
Изображение

Потребителски аватар

PIT
just married
just married

Мнение от PIT » 24 апр 2014, 12:10

То въпроса е от буксата да можеш да излезеш, после са 2 жици до огледалото :) Но ако ги няма пиновете от към вратата е кофти... Може от ударена да вземеш букса и да извадиш пинчета и да си ги вкараш в твоята.

Бившите:
'94 Xantia 1.9TD

sim71
Новак
Регистриран: 18 фев 2015, 14:37
Кара: Партнер

Мнение от sim71 » 24 фев 2015, 09:24

Здравейте! Как разглоби капачето? Ето линк как се разглабя, случайно някой, ако се интересува.

https://www.youtube.com/watch?v=WY-Zg6MHLfE

Отговори Предишна темаСледваща тема

Върни се в “Berlingo”