ВАЖНО!
Във връзка с прилагането на Регламент /ЕС/ 2016/679, СНЦ „Клуб Ситроен - България“ ще предприеме промяна в политиката за обработване на личните данни. Ще бъдете информирани какви данни се събират и с каква цел, след което ще е необходимо Вашето съгласие. В случай, че не желаете да предоставите лични данни, профилът Ви във форума ще бъде деактивиран

Xantia,Xsara или C5

Искате да си купите Citroen, но не знаете какво да гледате или вече сте си купили. Погледнете ПЪРВО тук!

Автор на темата
truck
Новак
Регистриран: 01 юни 2018, 21:44
Кара: Citroen Xsara 1.9TDI

Xantia,Xsara или C5

Мнение от truck » 01 юни 2018, 22:07

Здравейте колеги искам да си купя дизелово комби с климатик. Да е лесно за обслужване с добър и здрав двигател и да е пъргаво бюджета ми е 1500-2000лв.Какво бихте ми препоръчали,ако може да ми кажете Xantiata,Xsarata или C5 какви проблеми имат принципно и за какво да внимавам при покупката.Чувал съм,че 2.0HDI е скапан двигател,а 1.9 е супер сполучлив и всъщност каква е разликата ако някой ви каже ще съм благодарен.От 3 модела какво бихте ми препоръчали.На 20г съм и искам да взема колата да я обслужа откъм консумативи да е здрава и икономична да сложа нафта и да си карам.Докато не съм забравил да кажа колата ще минава ежедневно по 150км по хубав път не по някои каманаци и кълдъръми.Затова искам колата да е със здрав икономичен и пъргав двигател и да има климатик или климатроник,че ако в тея жеги няма ще е тежко положението.Като цяло да е кола за каране и да е на пътя не в сервиза.Чувал съм,че френският дизел е най сполучлив.Благодаря ви за мненията предварително колеги :)

Потребителски аватар

daniel cvetkof

Регистриран: 05 дек 2008, 14:42
Кара: С Crosser 2.2hdi

Мнение от daniel cvetkof » 02 юни 2018, 08:08

За пръв път чувам,че 2.0хди бил скапан двигател-може би си чул нещо за 2.0тди на фауве.
Карал съм и двата и смея да твърдя,че 2.0хди е перфектен мотор-здрав ,носи на бой,като се чипне става много приятен за каране,икономичен.
1.9 е само здрав,не е икономичен.
Моето мнение е,че С5 е 100 пъти за предпочитане пред Ксантията и Ксарата освен това са вече твърде стари и като модел и концепция,но за тия пари можеш да гледаш само С5 I,за втора фаза трябват още малко стотинки.
Потърси по добре 2.2 мотора след 2004г защото е вече със 6 скорости.
Колкото повече,толкова повече!
Мечо Пух

Потребителски аватар

M.Gruev

Регистриран: 12 апр 2010, 11:48
Кара: хидравлично, колкото по-старо - по-добре.

Член на Клуб Ситроен-България

Мнение от M.Gruev » 02 юни 2018, 08:54

До 2000 лева, читаво ХДИ е много малко вероятно да се намери, независимо дали е в Xantia, Xsara или C5. За читав и икономичен турбодизел с климатик, който може да се вмести в този бюджет се сещам само за Форд Фиеста.

Потребителски аватар

Citroenchev

Регистриран: 22 дек 2004, 15:24
Кара: Всичко, което доставя удоволствие

Член на Клуб Ситроен-България

Мнение от Citroenchev » 02 юни 2018, 13:23

Именно ...

При такъв бюджет, кола която само ще се обслужи и после ще може да се кара е трудна работа ... всички коли за такива пари са вече изтискани до дупка.

Все пак HDI е твърдо за предпочитане. Много надежден и икономичен, ремонтопригоден. 1.9ТД също е добра машина, но е технология на 40 г ... и винаги отнякъде тече масло :x

Може и да имаш шанс да намериш читава Xsara ... на сносен пробег, но от БГ ще е доста трудно. За Xantia части трудно се намират (имам предвид нови, с части по моргите е пълно, но уникални неща по хидравликата ги няма ... )
бивши Citroen-и и други:
C15D 1987
BX 17RD 1988
BX TurboD Pallas 1993
Xantia 2.1 TD SX Plus 1998
Xantia V6 24 Valve EXCLUSIVE automatic Hidro-Active 1999
VW Jetta Trendline 1.4TSI DSG 2012

Автомобил проект Citroen Xantia Activa V6 1999

сега Citroen C5 X7 V6 24 Valve petrol Exclusive 2009 и VW Passat B8 1.8TSI DSG Highline 2016

От време на време Xantia 1.9TurboD Estate 1995

Потребителски аватар

angel_hart

Регистриран: 10 сеп 2007, 21:49
Кара: С-5 II 2.0HDI 2006г. exclusive

Мнение от angel_hart » 02 юни 2018, 15:06

"Да е лесно за обслужване с добър и здрав двигател и да е пъргаво бюджета ми е 1500-2000лв."- То колегите са ти отговорили,аз да затвърдя,че за тези пари и изисквания едва ли нещо читаво ще намериш. :amii:
Ситроен-Axel 1.1
Ситроен-ХМ 2.0I
Ситроен-ZX 1.4 Aura
Ситроен-Xantia II 1.9TD
Ситроен-С5-I 2.2HDI
Ситроен-C5-II 2.0HDI

Потребителски аватар

Swartalf

Регистриран: 05 сеп 2007, 12:41
Кара: дъщеря си да се смее в Citroen C5 2.2 автоматик
Контакти:

Мнение от Swartalf » 02 юни 2018, 15:22

За тия пари според мен задължително колата трябва да е с регистрация за да се спестят от там разходи които да отидат към поддръжката и обслужването. Само не си казал в кой район на страната си.

Давам пример:

https://bazar.bg/obiava-21700486/citroen-xantia2-0-hdi

Ако смъкне някой лев горе долу ще се вържеш в бюджета.

Ето и една ксара която ти е малко над бюджета, ще се наложи малко пазарлък.

https://www.olx.bg/ad/citroen-xsara-2-h ... 1c906563a0
Ego = 1 / knowledge

Потребителски аватар

daniel cvetkof

Мнение от daniel cvetkof » 03 юни 2018, 13:07

Мисля,че колегата иска комби.
Мечо Пух

Потребителски аватар

Swartalf

Контакти:

Мнение от Swartalf » 03 юни 2018, 13:47

Тези ги пуснах само за пример, реално ако се поразтърси все ще изникне нещо.
Ego = 1 / knowledge

Потребителски аватар

daniel cvetkof

Мнение от daniel cvetkof » 03 юни 2018, 14:08

Във фейса в групата на Ситроен има С5I 2.2 хди комби автоматик за 2200 пари.
https://www.facebook.com/groups/262130517272027/
Мечо Пух

Автор на темата
truck
Новак
Регистриран: 01 юни 2018, 21:44
Кара: Citroen Xsara 1.9TDI

Мнение от truck » 03 юни 2018, 21:32

Swartalf написа:
02 юни 2018, 15:22
За тия пари според мен задължително колата трябва да е с регистрация за да се спестят от там разходи които да отидат към поддръжката и обслужването. Само не си казал в кой район на страната си.

Давам пример:

https://bazar.bg/obiava-21700486/citroen-xantia2-0-hdi

Ако смъкне някой лев горе долу ще се вържеш в бюджета.

Ето и една ксара която ти е малко над бюджета, ще се наложи малко пазарлък.

https://www.olx.bg/ad/citroen-xsara-2-h ... 1c906563a0

https://www.cars.bg/offer/c2620412 На тая хвърлих око.Бюджетът ми е над 2000лв.
https://www.cars.bg/offer/c2648901
https://www.cars.bg/offer/c2562751
https://www.cars.bg/offer/c2519985 Между тея се чудя дайте мнение колеги но за мен разгпадската ксара е с доста екстри и е много запазена

Потребителски аватар

Swartalf

Контакти:

Мнение от Swartalf » 04 юни 2018, 08:55

Прави ми впечатление, че на разградската ксара шофьорската седалка е доста разпердушинена - което говори за солидно използване. Другата изглежда прилично, може би си заслужава да се огледа да се види в какво състояние е.

Що се отнася до ксантията и С5-ците. Имай предвид, че ксантията е по-стара концепция и понеже е с доста по-сложна хидравлична система с повече гумения по нея може да си имаш повечко проблеми - постоянно от някъде ще покапва. С5-цата пък ще те "зарадва" с голяма цена на маховика при смяна, така че пълно щастие няма... Аз бих огледал тази за 2500, изглежда относително добре. Между другото тази С5 за 2700 пък има ЕСП, което за мен си е изключително полезна екстра - лично за мен само това би натежало ако трябва да избирам между нея и другата, тъй като на личен гръб съм изпитвал ползата от ЕСП през зимата.

Сравнявайки С5 с ксантия бих казал, че на мен поне ксантето сякаш ми беше по-удобно за дълъг път. Висок съм към 190 санта и съм правил на един път 1000 километра до Венеция с ксантията си и просто си слязох и се протегнах, след което отидохме на разходка без да чувствам грам умора.

С С5-цата ходих до Брашов от Търново и като слязох бях малко като бабичка в ходенето, нещо се бях изчекнал. Вярно, че не върви да сравниш пътуване по магистрала с такова по двулентов път, но пак се усеща разлика. Иначе пък С5 е по-добре обезшумена и като цяло по-съвременна кола, стига да попаднеш на запазена.

За повечето хора това, че съвременните коли (С5 срещу ксантия) са пълни с електроника е голям недостатък - за мен пък е огромен плюс, щото си взимам лаптопа и лексията и с колата се разбираме перфектно: каквото има да си каже го казва, вместо майстора да почне по метода проба-грешка да сменя каквото му щукне от съмнителния му опит.

EDIT: Да вкарам малко смут - пежо 307 2.0 ХДИ за 2200:

https://www.facebook.com/marketplace/it ... 016093238/
Ego = 1 / knowledge

Потребителски аватар

dzwer

Регистриран: 18 юли 2007, 18:37
Кара: ше Citroen Xantia 2,0i 16V 1996г., сега Xsara Picasso 1,8i 16V 2004г.
Контакти:

Мнение от dzwer » 08 юни 2018, 00:08

След 5 години с Ксара Пикасо - това е може би един от най-ремонтопригодните автомобили, които съществуват въобще! И е сравнително здрав и не скъп за поддръжка, но това си зависи най-вече от предишния(те) собственик(ци) как са го поддържали и в какво състояние ще го намериш...
Ако ти допада като концепция - търси фейслифт-а след 2004-а година. По-компактен от комби, но вътре е по-просторен. Лесно се влиза и излиза, за хора с проблемен кръст като мен...
Моето е 2004-а година и бих го заменил само за някое 2009-2010 година :)
Nothing moves you like a hydropneumatic Citroen...
Мои записи на български групи: Youtube

Потребителски аватар

longgo

Регистриран: 30 мар 2008, 13:48
Кара: внимателно, и Xantia MkII LFY
Контакти:

Мнение от longgo » 08 юни 2018, 15:40

truck написа:
01 юни 2018, 22:07
Чувал съм,че 2.0HDI е скапан двигател,а 1.9 е супер сполучлив и всъщност каква е разликата ако някой ви каже ще съм благодарен.
Първо, вероятно за "скапания" говорят за ксараджийския 90 коня който е като скопен сдухан кон. Колата се движи и то относително икономично но.. до там. След това легендата се пренася чрез 1.6 ХДИ монтиран във форд с който има проблеми, както и 1.4ХДИ който също ще ти помогне да придобиеш прошарена коса. 2.0-110к.с в ксантия е сполучлив мотор и за разлика от 1.9TDI PD (не знам дали е помпа дюза или педерастска дюза) при VW е по-лесен за ремонт, има по-тиха работа и поне на мен повече ми допада като работа.
truck написа:
01 юни 2018, 22:07
От 3 модела какво бихте ми препоръчали.На 20г съм и искам да взема колата да я обслужа откъм консумативи да е здрава и икономична да сложа нафта и да си карам.
Харесва ми оптимизма ти, но.. няма да стане. Честно! Аз не бих ти препоръчал никоя от изброените. Карам Ксантия защото съм мазохист и я обичам повече от комшийката, но реално това са коли вече изпели си песента. А и са горе долу твой набор вече. Ксарата има проблеми със зандия мост(торсионите) тампони по него и т.н. Не е "болка" защото се прави. То, така или иначе всичко се прави както и незаконни деца ама въпроса е след това колко ще ти струва. Тоест, прехвърлят ли 20 години кабелите се опичат и започват да се късат в маншоните на вратите. Ксантията е супер интерсна инженерна конструкция, но вероятността да текне радиаторчето на парното, рейката, някъде от хидро цилиндрите е голяма.. А за тези пари да е в добро състояние... наистина трябва да си уникален късметлия. Както сам предполагаш, дизел се купува да се кара! От там си прави сам извода в какво състояние ще е.. Да не говорим ако примерно е от топла страна в какво състояние ще са тампон-сфера носещия елемент на предните макферсони.

Каква е разликата? HDI е модерен мотор докато 1.9 е механика. Което го прави по-надежден и дори с малко "човъркане" от страна на разбиращ може механично да го "тунингова" до някакви по-поносими параметри за каране. Уви.. икономичен въобще няма да е, но пък и ако не ти е тежък крка се справя прилично.
С5 -1 ако не те притеснява грозната му мутра е относително по-добър избор, но пак за тия пари само да седнеш и караш.. вероятността е супер нищожна. Някъде се мерна 307 пежо което също не е лош вариант. Не е на хидравлика но е просторно и приятно за каране а отзад е на пружини. Тоест, няма да правиш торсиони..
Е , успех все пак пък дано попаднеш на това което ти се иска и то в състояние което те устройва

Потребителски аватар

TheReaper

Регистриран: 11 мар 2009, 21:31
Кара: C5 II 2.0 HDI 138, Xantia II 1.9 TD

Мнение от TheReaper » 12 юни 2018, 12:41

Има варианти, ако му дам ударената ми откъм фара Xantia за малко пари, до 2000 лв. сигурно ще може да я оправи. Е, няма вид, но пък е с ново радиаторче на парното Valeo.
LZ1MII

russsy

Регистриран: 18 мар 2013, 03:34
Кара: Citroen C5 3.0 V6 Exclusive 2002

Мнение от russsy » 13 юни 2018, 07:49

Само да вметна че тази шведдската С5-ца от Луковит на 21.06.2016 е минала преглед на 334565км, а сега е на 230хил :)

l.petrovv

Регистриран: 14 ное 2013, 11:15
Кара: Citroen C5 II 3.0 V6, Преди това Citroen C5 II 2.0 HDI

Мнение от l.petrovv » 13 юни 2018, 20:43

Хората карат, не си поплюват. Ако не е тайна къде провери км?

russsy

Регистриран: 18 мар 2013, 03:34
Кара: Citroen C5 3.0 V6 Exclusive 2002

Мнение от russsy » 13 юни 2018, 22:03

Не е тайна, има приложение на шведската агенция пътища(не се сещам за по-добър превод) казва се Mina Fordon. Пишеш номера и ти изкарва различна информация за колата. Датското се казва Bil Info. Ако ти е интересно напиши номер и може да видиш всичко, без собственика. Примерно номера на моя цитрон е AN74555 :)

Отговори Предишна темаСледваща тема

Върни се в “Искам да си купя / Купих си - Citroen”