ВАЖНО!
Във връзка с прилагането на Регламент /ЕС/ 2016/679, СНЦ „Клуб Ситроен - България“ ще предприеме промяна в политиката за обработване на личните данни. Ще бъдете информирани какви данни се събират и с каква цел, след което ще е необходимо Вашето съгласие. В случай, че не желаете да предоставите лични данни, профилът Ви във форума ще бъде деактивиран

Електрическа ръчна спирачка

Производство: (2000-2017)

Модератори: glorious, bateborko

Аватар

Автор на темата
brabra
Нов потребител
Кара: C5x7 2.0 HDi комби 2008г

Електрическа ръчна спирачка

Мнение от brabra » 15 Яну 2020, 16:51

Здравейте.Повече от година карам C5x7 2.0hdi.Когато го купих ел.ръчната не работеше и мигаше
червена лампа на таблото за ръчната.Когато дърпах лоста за включване и изключване се чуваше че
моторчето работеше,но странно с прещтракване.Претполагах,че някое зъбно колело в редуктора е с
изронени зъби(както много често се случва).Преди месец свалих кутията с жилата и се оказа че
едното жило е скъсано.Отворих кутията,зъбните колела бяха здрави.След четене по руски форуми
разбрах как да сменя жилата с нови и го направих.Вътре в кутията един пласмасов водач беше
счупен,дето се нахлузва голямата пружина на него(направих го на 3Д принтер).До тук добре,сглобих
всичко и майстора закачи кутията с жилата.Мислех като се прибера да закача лексията и да
калибрирам жилата,но не се стърпях и дръпнах бутона на ръчната.Моторчето запя и опъна
жилата,върнах бутона и ги отпусна.При повторен опит тишина започна да мига червената лампа
заедно със сервис и две оранжеви лампи.Когато се прибрах закачих лексията и калибрирах
жилата,слет това дръпнах ръчната и я отпуснах.При опит пак да я дръпна започва да мига червената
лампа за около 10 секунди.Сервис с двете лампи свети постоянно.
Някъкви идеи?Къде да търся причината? :( Качвам снимки от таблото и грешките от лексията.

Грешки от блока на ръчната:
C155A : ВТС не калибрована : режим ход - усилие
C1552 : Ошибка датчика усилия

Не знам как да кача снимките!

DRED
Редовен
Кара: CITROEN C5 X7

Re: Електрическа ръчна спирачка

Мнение от DRED » 15 Яну 2020, 23:17

Аватар

Автор на темата
brabra
Нов потребител

Мнение от brabra » 16 Яну 2020, 10:02

Това съм го чел и пробвал,не помага :)

Аватар

amokachi
愚かな弁護士
Кара: Пабло Picasso B78 1.6 e-HDi

Член на Клуб Ситроен-България

Мнение от amokachi » 16 Яну 2020, 12:56

Вярно, че системите са ралични, но да споделя. Преди месец светнаха и при мен лампите. Ни ръчна, ни асистент за потегляне. След 2-3 дни се оправи. На следващия ден, пак светещи лампи. След няколко часа пак се оправи. Оказа се кабелен сноп, който често дефектирал и франсетата си го знаели и са го писали до сервизите.
Та виж в сервиз на Автомотор да проверят дали не е и при С5 подобна работата. Сноп не поръчвахме, само нова/и жица/и прокарали.

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Only when the last tree has been felt,
the last fish caught,
the last river poisoned,
will you know, that men cannot eat money.

Няма ненаказано добро

Аватар

Автор на темата
brabra
Нов потребител

Мнение от brabra » 16 Яну 2020, 15:04

Проверих бушона за ръчната и двата бушона за стоп машинката на педала на спирачката,здрави са.Мисля да сваля стоп машинката да видя контактите в какво състояние са.
Някой ще ми обясни ли как се качват иображения?Благодаря.

simeca

Кара: Citroen C5 X7 3.0i Exclusive; Peugeot 607 2.2HDI; Peugeot Ranch 2.0HDI

Мнение от simeca » 16 Яну 2020, 21:25

Ако колата е автомат и има проблем със стоп машинката, вече щеше да си го разбрал :wink:

Аватар

Автор на темата
brabra
Нов потребител

Мнение от brabra » 16 Яну 2020, 21:58

Сигурно е така,но трябва да тръгна от някъде.Иначе като натисна спирачката когато е на паркинг се чува релето при скоростния лост.За всеки случай ще и почистя контактите.

Аватар

Founder
Нов потребител
Кара: Citroen C5 3.0HDI V6

Мнение от Founder » 15 Сеп 2020, 19:08

Здравейте, колеги. Снощи се сблъсках със същия проблем при смяна на дискове с накладки на Ситроен С5 х7, след задаване на калибрация на ръчната спирачка (защото е редно след такава процедура да се направи това с диагбокс) светна на екрана Service + двата индикатора, че е спряно автоматичното пускане на спирачката при изгасяне на двигателя и, че не работи Р. На диагбокса изписва грешка "C155A : Electric parking brake not calibrated: stroke-force lawcharacterisation of the fault : Not characterised Status : Permanent fault".
Та, тя светна когато започна калибрирането, изписа Done , но не беше готово..... не може да се трие тази грешка.
Ето и решението на проблема и мисълта ми (моята мисъл, защо става така).
Проблема се реши сам при поредното калибриране (вечерта направих поне 3 + още 2 пъти и не искаше, отдавам го на мисълта, че: когато свалих дисковете с накладките видях, че на едното колело накладката беше на желязо, дори беше трила и желязото, диска беше видимо с 1мм повече ръб от другия, другата страна накладката имаше поне 2мм феродо и диска беше по-малко износен, първоначално не мислех за този проблем, защото калибрацията е точно това (да намери страдата на жилата и силата, с която ги опъва ръчната спирачка-в нея има датчик за сила). Мисля си, че той е имал проблем с жилата, едното си е опъвало повече от другото (няма да светне грешка до момента на калибрация, това е така и мисля, че е така защото Втулките , които държат жилата - онези пласмасовите съм ги виждал едното е направо изядено до средата, липсва поне 2см от него, а другото е цяло и здраво и не съм вижал да свети грешка.
Четох до 3часа вечерта и прерових Френския форум, Руски форум, руски сайтове, С4 сайтове, DS сайтове и всеки с този проблем го е решил, като: Един е сменил цялата ръчна, един е слагал нови жила , един е рециклирал апарат заял, един е слагал пружина да дърпа апарата на отпукане , един е правил на 3д стенд някакъв детайл вътре в ръчната и при всички се е оправило.
Но аз ви казвам да не бързате със смяна на части. Според мен проблема е, че не си намира мястото толкова бързо, колкото ни се иска(от 1вия път), наложи се поне 5 пъти да и дам калибрация, докато си намери положението и не се отчайвайте, пробвайте на запален двигател, след като сте разтъпкали колата ( да измине 4-5-10км и сле това пак пробвайте). Според мен, това е смешен проблем, който може да те вбеси. Успех!

simeca

Кара: Citroen C5 X7 3.0i Exclusive; Peugeot 607 2.2HDI; Peugeot Ranch 2.0HDI

Мнение от simeca » 16 Сеп 2020, 00:12

Тия пластмасови втулки, още като ги видите, че не стоят правилно по местата си ги сменяйте! Струват смешни пари и смяната им е елементарна :wink:

Публикувай отговор Предишна темаСледваща тема

Обратно към “C5”