ВАЖНО!
Във връзка с прилагането на Регламент /ЕС/ 2016/679, СНЦ „Клуб Ситроен - България“ ще предприеме промяна в политиката за обработване на личните данни. Ще бъдете информирани какви данни се събират и с каква цел, след което ще е необходимо Вашето съгласие. В случай, че не желаете да предоставите лични данни, профилът Ви във форума ще бъде деактивиран

Въпрос за навигация Navidrive 3D - NG4

Производство: (2000-2017)

Модератори: bateborko, glorious

Потребителски аватар

Автор на темата
muncho
Редовен
Регистриран: 30 юли 2014, 15:32
Кара: Citroen C5 Tourer - 3.0HDi

Въпрос за навигация Navidrive 3D - NG4

Мнение от muncho » 03 фев 2015, 09:11

Здравейте,
имам въпрос за навигацията на C5 Х7 (2009) -Navidrive 3D - NG4.
Картите които имам са доста стари, а и за БГ много оскъдни. Много малки градчета в БГ и Гърция направо липсват, или има две улици на кръст.

Та искам да попитам как стои въпроса с ъпдейт/ъпгрейд на Навигацията на колата?

Намерих в нет-а най-новите фърмуер и карти, но преди да правя каквито и да е опити бих искал да попитам дали някой има опит вече с това, тъй като доста неща не ми станаха много ясни от разните чужбински форуми. Основно френски, разбираемо, а пък френския не ми е първа сила :D Гугъл транслейт помага, но в повечето случаи става голямо мазало :D
Та ето няколко конкретни въпроса които имам:

1. Трябва ли да правя ъпгрейд на фърмуер-а за да кача и ползвам новите карти?
- Моята текуща версия е NG_D_R20bis_R20.25, а новата версия която намирам е - N42.01 N42c
2. Има ли някакви хардуерни версии на NG4 и от там съвместимост проблеми?
3. Тоест, мога ли да инсталирам тази последна версия на фърмуер-а?
4. И ако може, става ли директно на последната версия или трябва да се мине през всички предни версии? (които честно казано не знам кои са)
5. За картите - някъде по френските форуми мернах че за Ситроен за новите карти се искало ключ? Докато в Пежата, не. Въпреки че е същата система?!? Някой може ли да каже нещо за това?

Честно казано, не ми е проблем навигацията на колата - на телефона реално е много по-добра и като карти и като интерфейс, но все пак като я има не лошо да се ползва :)

Потребителски аватар

maistorcheto
Нов потребител
Регистриран: 19 окт 2014, 22:08
Кара: Ситроен ц5 dizel 2.0 ,163ps

Мнение от maistorcheto » 03 фев 2015, 17:37

Здравейколега,аз качих на моя С5 карти на европа 2014 втора част навигацията ми също е NG4.Пробвахме с флашки но несе получи на края на втората флашка даваше грешка затова качихме картите на дискове и се получи.По късно ще погледна каква е версията на фърмуера и ще пиша.

Потребителски аватар

maistorcheto
Нов потребител

Мнение от maistorcheto » 03 фев 2015, 17:38

maistorcheto написа:Здравей колега,аз качих на моя С5 карти на европа 2014 втора част навигацията ми също е NG4.Пробвахме с флашки но несе получи на края на втората флашка даваше грешка затова качихме картите на дискове и се получи.По късно ще погледна каква е версията на фърмуера и ще пиша.

Потребителски аватар

maistorcheto
Нов потребител

Мнение от maistorcheto » 03 фев 2015, 18:42

Изображение

Потребителски аватар

Автор на темата
muncho
Редовен

Мнение от muncho » 03 фев 2015, 20:46

Много благодаря :super:
Точно това ме интересуваше :evala ta bre:

И аз намерих този ъпдейт с карти 2014-2.
А можеш ли да кажеш дали сега са по-подробни картите за БГ и Гърция примерно?

Потребителски аватар

maistorcheto
Нов потребител

Мнение от maistorcheto » 03 фев 2015, 21:16

Ползвал съм ги само в България и Сърбия и мога да кажа че са доста подробни има и новите магистрали.

Потребителски аватар

Автор на темата
muncho
Редовен

Мнение от muncho » 07 фев 2015, 16:46

Много благодаря пак :super: :super: :evala: :evala:

..::[ Редакция (07 Фев 2015, 17:46)

Ако някой друг ползвател на НГ4 го интересува ето и моя опит с ъпгрейда на навигацията, фърмуер-а и картите.

Качих инсталацията на фърмуер-а на USB флашка, при поставянето на USB-то, системата си разпознава че това е ъпдейт и след като дадете ОК, започва процеса.

Отне около 15-20 мин., мина без никакви проблеми, рестартира се след приключване и след рестарта бях с версия - NG4_D_N42c_N42.03.

След ъпгрейда на фирмуера качих двете ДВД-та с картите (2014-2 Навтек) на две СД карти.
Сложих първата СД карта, разпознава че има ъпдейт и започва процеса на ъпдейт, като приключи с първата СД карта, казва да се сложи втората медия.
Сложих втората СД карта, процеса си продължи и след това приключи без никакви проблеми или съобщения за грешки.
Този процес с картите беше доста по-дълъг - по 30 мин. на СД карта, 1 час си отиде докато качи и двете карти, а те са по 6.5 ГБ.

Супер гладко си мина целия процес, просто си отнема време.
Сега картите наистина са много подробни и за България, Гърция, Сърбия, Македния и т.н. (Западна Европа се подразбира че е много подробна :)).
:dance: :dance: :dance:
Ако някой има интерес да пише на лични да му пусна линк-а от където може да се свалят.
:evala: :evala:

Потребителски аватар

M.Gruev

Регистриран: 12 апр 2010, 11:48
Кара: хидравлично, колкото по-старо - по-добре.

Член на Клуб Ситроен-България

Мнение от M.Gruev » 07 фев 2015, 18:38

Аз имам интерес, пусни ми ги линковете. ;)

Потребителски аватар

zahadum
Заядливко
Регистриран: 27 май 2007, 16:32
Кара: С4 SX PACK 1,6 HDI 110ch NOIR PERLE,C3 EXCLUSIVE 1.4i LPG Rouge Lucifer,XSARA 1,6i 98г.

Мнение от zahadum » 07 фев 2015, 18:50

Повечето знаят,но все пак :всичко това се прави на запален двигател.
Гледаш го - куче.. мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го - човек, наконтен, облечен, а в душата.. в душата помияр!

Потребителски аватар

Автор на темата
muncho
Редовен

Мнение от muncho » 07 фев 2015, 23:11

Както напомни zahadum - ЦЯЛАТА ПРОЦЕДУРА се прави при работещ двигател!!!

Потребителски аватар

Citroenchev

Регистриран: 22 дек 2004, 15:24
Кара: Всичко, което доставя удоволствие

Мнение от Citroenchev » 08 фев 2015, 14:08

А при по-старата версия NAVI, което се монтира на С5 (RT4) пак ли е подобна процедурата? Има ли някой, който да има изтеглени файлове за ъп-дейт?

Тази система много ме дразни - няма блутут, обаче има абсолютно, според мен, безмислената опция вграден телефон (трябва да имаш отделна карта, отделен номер и т.н. само за колата ...), няма USB ... абе допотопна работа :(

Ако колата ми не беше със светъл интериор щюх да се възползвам от предложението на Груев
бивши Citroen-и и други:
C15D 1987
BX 17RD 1988
BX TurboD Pallas 1993
Xantia 2.1 TD SX Plus 1998
Xantia V6 24 Valve EXCLUSIVE automatic Hidro-Active 1999
VW Jetta Trendline 1.4TSI DSG 2012

Автомобил проект Citroen Xantia Activa V6 1999

сега Citroen C5 X7 V6 24 Valve petrol Exclusive 2009 и VW Passat B8 1.8TSI DSG Highline 2016

От време на време Xantia 1.9TurboD Estate 1995

Потребителски аватар

zahadum
Заядливко
Кара: С4 SX PACK 1,6 HDI 110ch NOIR PERLE,C3 EXCLUSIVE 1.4i LPG Rouge Lucifer,XSARA 1,6i 98г.

Мнение от zahadum » 08 фев 2015, 19:22

Citroenchev написа:Тази система много ме дразни - няма блутут, обаче има абсолютно, според мен, безмислената опция вграден телефон (трябва да имаш отделна карта, отделен номер и т.н. само за колата ...), няма USB ... абе допотопна работа
Тази система е една от най-добрите вграждани от ситроен.Опцията вграден телефон е супер,може да си я ползваш със карта дубликат(със същият номер),има възможност за УСБ и то много лесно се прави(5лв и 15 мин работа) може да се отключва видеото в движение.Не съм срещал само как се активира вторият видео вход за камера за задно виждане.

SW 8.31
Гледаш го - куче.. мърляво, проскубано, а в очите - човек! Гледаш го - човек, наконтен, облечен, а в душата.. в душата помияр!

Потребителски аватар

Citroenchev

Регистриран: 22 дек 2004, 15:24
Кара: Всичко, което доставя удоволствие

Мнение от Citroenchev » 08 фев 2015, 20:15

а как става номера с УСБ
бивши Citroen-и и други:
C15D 1987
BX 17RD 1988
BX TurboD Pallas 1993
Xantia 2.1 TD SX Plus 1998
Xantia V6 24 Valve EXCLUSIVE automatic Hidro-Active 1999
VW Jetta Trendline 1.4TSI DSG 2012

Автомобил проект Citroen Xantia Activa V6 1999

сега Citroen C5 X7 V6 24 Valve petrol Exclusive 2009 и VW Passat B8 1.8TSI DSG Highline 2016

От време на време Xantia 1.9TurboD Estate 1995

JoReTo91
Нов потребител
Регистриран: 02 ное 2014, 00:38
Кара: c5 2010г. 2.0-HDI 140кс.

Мнение от JoReTo91 » 08 фев 2015, 20:33

А някои може ли да каже при NG4 дали може да се отключи видеото в движение и да се свърже камера за задно виждане.
Благодаря предварително.

Потребителски аватар

zahadum
Заядливко

Мнение от zahadum » 08 фев 2015, 20:44

http://rt4.wikidot.com/tutorial-install-usb-port

Имаше го обяснено много добре от Наско(CoolMan)във форум на С4,но снимките вече не се отварят(заради imageshak).

Потребителски аватар

Автор на темата
muncho
Редовен

Мнение от muncho » 29 юли 2015, 09:02

Колеги,

на мейла получих нотификация че имам ЛС че някой го интересува файловете с навигацията, но тук в форума нямах ЛС-та!!!
Не знам защо но нямам в кутията съобщения, а тъй като побързах да изтрия нотификацията от мейла, не знам кой ми е писал.
Та ако някой е искал файловете и ми е писал, нека да ми пише пак. Просто не съм получил съобщението, а не че нарочно не му пращам линкове.

Поздрави.

..::[ Редакция (29 Юли 2015, 09:02)

Малко допълнително инфо.

Искам да споделя още малко инфо за НГ4, може на някой да му е от полза.

На много колеги които ми писаха на ЛС да им дам линковете им писах че при мен при стартиране се появява логото на Пежо и като блутут устройство също се появяваше като Пежо.
При мен това беше и преди и след ъпгрейда на фирмуера, но ги предупреждавах защото не знаех от къде се получава и го отдавах на предишен ъпгрейд с фирм за Пежо.
Повечето ми споделиха че и след този ъпгрейд при тях си излиза коректно като Ситроен.

Реших наскоро да се поразровя защо при мен се получава така и намерих решението след доста търсене и пак оскъдно инфо по френски и румънски форуми (да е жив и здрав Гугъл преводача :) )

Системата НГ4 е разбира се на трети производител (Хармън Бекер, една от марките на Хармън) и се вгражда на доста коли от различни производители, и за да не се правят къстъм фирмуери в системата трябва да се зададе ВИН номера на колата, и от там по ВИН-а системата разбира марката и показва съответното лого и име като блутут.
С Лексията се видя че в моя случай ВИН-а е вкаран без първата буква. Не знам как се е получило, сменяна ли е ситемата, кой какво е мазал и т.н.
Вкарах коректния ВИН и вече система си показава Ситроен логото и блутут името.
Работа с Лексия за 5 мин, ако знаеш къде да пипнеш :)

Споделям го тук ако някой има такъв проблем да не търси излишно, аз поне видях доста зор докато намеря инфо по въпроса.
Няма смисъл и някой друг да открива топлата вода.

Stoyan_BG

Регистриран: 03 юни 2010, 21:02
Кара: С5 09/2007 2.0HDI с АСК 6-скорости AISIN + XantiaII 2 HDI

Мнение от Stoyan_BG » 29 юли 2015, 17:08

А може ли с Лексията да се трият стари навигационни карти защото след актуализация се появяват в списъка и старите и новите карти!?? :drink:

Потребителски аватар

Автор на темата
muncho
Редовен

Мнение от muncho » 02 авг 2015, 12:59

Не видях да има такава функция, но ще погледна пак, но събота или неделя.

..::[ Редакция (02 Авг 2015, 12:59)

@Stoyan_BG: Проверих, но няма такава опция за триене на карти, поне на НГ4
Ти от къде виждаш че стоят и старите карти? Нали за Навидрайв НГ4 става въпрос?

Stoyan_BG

Регистриран: 03 юни 2010, 21:02
Кара: С5 09/2007 2.0HDI с АСК 6-скорости AISIN + XantiaII 2 HDI

Мнение от Stoyan_BG » 03 авг 2015, 19:15

За РТ4 става върпос - виждат се в инфото!

Сега погледнах картите - наистина ги няма старите карти - просто не съм видял, че е новата за югоизточна европа 2014/2015! Оттеглям въпроса си!! :drink:
Последна промяна от Stoyan_BG на 06 авг 2015, 18:19, променено общо 1 път.

Потребителски аватар

zahadum
Заядливко

Мнение от zahadum » 03 авг 2015, 21:23

Stoyan_BG написа:А може ли с Лексията да се трият стари навигационни карти защото след актуализация се появяват в списъка и старите и новите
Това сериозно ли ?При мен след ъпдейт,остават само новите,старите се трият автоматично.
Сигурен ли си че гледаш еднакви карти?

Отговори Предишна темаСледваща тема

Върни се в “C5”