ВАЖНО!
Във връзка с прилагането на Регламент /ЕС/ 2016/679, СНЦ „Клуб Ситроен - България“ ще предприеме промяна в политиката за обработване на личните данни. Ще бъдете информирани какви данни се събират и с каква цел, след което ще е необходимо Вашето съгласие. В случай, че не желаете да предоставите лични данни, профилът Ви във форума ще бъде деактивиран

Светва чека за бедна/богата смес

За всякакви системи и уредби различни от основните - бензин и дизел.

Модератор: Durchov

Автор на темата
citroen.fen
Нов потребител
Регистриран: 13 фев 2013, 17:04
Кара: Ксара 1,4

Светва чека за бедна/богата смес

Мнение от citroen.fen » 04 май 2019, 19:17

Здравейте, от онзи ден ми светва чека. Колата има газ от 1500км- колата е 307 1,6 16в. Закарах колата на газаджия, той ми показа, че на бензин сместа играе зверски и не може да бъде компенсирана. Грешката е под номер p2177. Изтрих грешката и след около 50км пак светна, закачих я с лексията и единственото, което виждам е, че втората сонда пише че е неактивна. НО стойностите ѝ се променят 0,5 на свободна и около 0,1/0'2 при движение. Та, това нормално ли е да пише неактивна? Всичко друго изглежда наред с колата. Това което ми праеи впечатление е, че харчи на газ по малко от бордовият, нз дали това е показателно за грешно смятане на сместа...

Потребителски аватар

ivo-zx

Регистриран: 06 апр 2010, 18:56
Кара: Xsara Picasso 1.6i 16V 110 коне 2006
Контакти:

Re: Светва чека за бедна/богата смес

Мнение от ivo-zx » 04 май 2019, 21:03

Ето ти напрежения от същият двигател, на първа и втора ламбда. В началото нещо съм чакал и двигателя не е работил вероятно.
Screenshot_2019-05-04-20-58-10-217_com.ovz.carscanner.png
Каквото и да правиш, Пежо винаги ще има по-дълги фарове от теб!

Автор на темата
citroen.fen
Нов потребител

Мнение от citroen.fen » 04 май 2019, 21:08

Утре ще направя същото за да видя. Коя ти е програмата? Ти нали имаше лексия. Може ли да видиш как я пише втората сонда. При мен е inactive, но стойностите се менят. Мисля си да хвана и обуча дросела, но не мога да намеря в лексията от къде се прави...

Потребителски аватар

ivo-zx

Контакти:

Мнение от ivo-zx » 04 май 2019, 21:43

Лексията е дебилна за такива измервания. Имам син ELM327+BT/v1.5 който не го вадя от куплунга. Програмата е Car Scanner ELM OBD2, струваше 7лв, няма ограничение на устройствата, аз я имам на два телефона и един таблет, важното е акаунта на устройството. Има я и безплатна, но с някои ограничения.
citroen.fen написа:
04 май 2019, 21:08
Мисля си да хвана и обуча дросела, но не мога да намеря в лексията от къде се прави...
Там вади две страници текст в който пише:

- Даваме контакт, чакаме 2.5 сек
- Натискаме газта до долу, след това я отпускаме напълно
- Палим двагателя
- Караме 20 мин с различни предавки и натоварвания
- Спираме, оставяме двигателя да работи на празен ход пет минути - така се "измерва" остаряването на двигателя, т.е. корекциите на инжекторите

Това е.

https://www.aliexpress.com/item/ELM327- ... 4c4dW63tf7

Автор на темата
citroen.fen
Нов потребител

Мнение от citroen.fen » 05 май 2019, 14:24

Screenshot_20190505-142119.png

Това е от днес. Истината е, че колата работи идеално. Светването на лампата не доведе до промяна на работата. Няма притреперване, пали на секундата. Гърнето е адски чисто и няма мирис на газове.

Потребителски аватар

ivo-zx

Контакти:

Мнение от ivo-zx » 05 май 2019, 17:42

Прилича на катализатор който си е изпял песента. Докато не почнат да мерят както трябва тези работи може да се сложи муфа на втората ламбда за да загасне лампата.

Автор на темата
citroen.fen
Нов потребител

Мнение от citroen.fen » 05 май 2019, 17:48

Не ми се вярва, на точно 100к км е. Би трябвало повече да изкара. Кое те навежда на тази мисъл? Ако беше той, щеше да мирише зад колата...

Потребителски аватар

ivo-zx

Контакти:

Мнение от ivo-zx » 05 май 2019, 17:58

Втората ламбда почти повтаря първата. Вярно е обаче че P2177 може да се предизвиква от газовата уредба. Виж със ОБД-то long term корекциите как се смятат. Типично са 4% - 8%. Не си спомням в момента на колко процента short term ECU-то се отказваше да гледа ламбдата и пали грешката. Ще трябва да се сложи ламда емулатор ако няма на газовата. За тези двигатели съм чувал че за газова препоръчват адаптивна с obd.

Автор на темата
citroen.fen
Нов потребител

Мнение от citroen.fen » 05 май 2019, 18:23

Прикачвам от днес някакви резултати. Газовата е с обд корекция, първоначално я карах 1400км без корекция, а с настройка от сервиза. След като запали чека му казах какво е станало и той каза, че е много странно поведението на колата. Думите му бяха от време на време жестоко обогатява сместа или обеднява. След минута се оправя. И реши да пусне корекцията. Каза да карам и да си я видя на лексията, понеже имам собствена. След като карах 50тина км пак светна ( и двата случая са все на градско ) и аз закачих лексията и гледах живи данни - всичко работеше в норми. Днес като закачих обдто има един раздел за тестване на сензорите, там катализатора и сондата пишеше, че не минават теста... а за лонг терм и шорта имам това
thumbnail (1).jpg
thumbnail.jpg
Константата е логнтерм...

steich
Редовен
Регистриран: 24 юни 2006, 17:57
Кара: Mazda 6 GH 2.2 MZR-CD 185hp / Citroen DS4 2.0 BlueHDI 181hp DW10FC/AHW engine 2015 Auto 6 speed S&S
Контакти:

Мнение от steich » 05 май 2019, 19:47

Напротив ... при напълно изрядна горивна система и катализатор ... 2-рата ламбда сонда подава почти постоянна стойност 0.5-0.6 V. Някой компютри имат способността да ползват показанията ключово "open loop" и "closed loop" ... т.е. да се взима или не показанията на 2-рата сонда в смесообразуването в определени режими. Когато 2-рата сонда започне да повтаря показанията на първата се приема че или катализатора е заминал и не върши никаква работа и/или има проблем в горивната система и не може да си регулира точно смесите и да кажем пак има богата смес.

P2177 System Too Lean Off Idle Bank 1

Ако е правилно описанието на грешката, то имаш бедна смес на празен ход ... пък в същото време лонг трима LTFT ти е -7.8% ... т.е. леко богата смес и компа се опитва да го компенсира.

Извода е ... смени си газаджията. Каква марка ти е ГИ ?
www.fapremove.com
Програмиране на TPMS сензори.
Качествен чип тунинг. Премахване на FAP / DPF OFF, Adblue / SCR OFF, EGR / AGR OFF, Flaps OFF, O2 / Lambda OFF, DTC OFF и др. - 5 години гаранция на софтуера.

Автор на темата
citroen.fen
Нов потребител

Мнение от citroen.fen » 05 май 2019, 19:58

Газовата е AG PRO ZENIT с ОБД . Рейката е херкулес , изпарител KME TUR6 компщтър АГ с ОБД. Съжалявам, че не я прави Жоро от Еврогаз....там няма компромис в настройката..

Автор на темата
citroen.fen
Нов потребител

Мнение от citroen.fen » 06 май 2019, 15:29

днес пробвах само на бензин и според мен има голяма разлика в данните
thumbnail (3).jpg ще я карам на бензин ден два и му я давам да я настройва пак..[attachment=0]thumbnail (4).jpg
Прикачени файлове
thumbnail (4).jpg
thumbnail (2).jpg

Потребителски аватар

ivo-zx

Контакти:

Мнение от ivo-zx » 06 май 2019, 16:57

Сега вече прилича на кола на 100 хил!

Автор на темата
citroen.fen
Нов потребител

Мнение от citroen.fen » 08 май 2019, 11:41

закарах днес колата при газаджията. Направи подробна настройка, която беше към 20/30 км извънградско. Според него сега би трябвало да е наред и ми каза, че ОБД-то не трябва да го включвам, когато е на газ, защото колата комуникира с ОБД с газовият компютър и включвайки моето обд отпада връзката на газовата, което води до по-лоша работа. Надявам се, че няма да ми свети повече чека... ще пиша пак като покарам повече..

steich
Редовен
Регистриран: 24 юни 2006, 17:57
Кара: Mazda 6 GH 2.2 MZR-CD 185hp / Citroen DS4 2.0 BlueHDI 181hp DW10FC/AHW engine 2015 Auto 6 speed S&S
Контакти:

Мнение от steich » 08 май 2019, 13:08

Това че ГИ има ОБД връзка е добре, но всеки един добър газаджия знае че тази връзка е помощ при настройката и колата трябва да се настрои добре по МАП таблица да работи и без тази ОБД връзка ... даже е препоръчително след самата настройка връзката да не е активна, тъй като има случаи в които заради активна ОБД комуникации работата и на бензин и на газ доста се омазва. Газаджия който само ти пуска автоматично калибриране и после включва ОБД комуникацията ... далече от него.
www.fapremove.com
Програмиране на TPMS сензори.
Качествен чип тунинг. Премахване на FAP / DPF OFF, Adblue / SCR OFF, EGR / AGR OFF, Flaps OFF, O2 / Lambda OFF, DTC OFF и др. - 5 години гаранция на софтуера.

Автор на темата
citroen.fen
Нов потребител

Мнение от citroen.fen » 08 май 2019, 13:33

В момента е точно така, работи по таблица и само се гледат по обд, без автоматично коригиране. И все пак ми препоръча да не пускам обдто на газ

Отговори Предишна темаСледваща тема

Върни се в “Газови, метанови и други алтернативни горивни системи”