ВАЖНО!
Във връзка с прилагането на Регламент /ЕС/ 2016/679, СНЦ „Клуб Ситроен - България“ ще предприеме промяна в политиката за обработване на личните данни. Ще бъдете информирани какви данни се събират и с каква цел, след което ще е необходимо Вашето съгласие. В случай, че не желаете да предоставите лични данни, профилът Ви във форума ще бъде деактивиран

"Цъкане" на хидравликата

Автор на темата
Hristian

Регистриран: 06 сеп 2010, 23:27
Кара: за удоволствие

"Цъкане" на хидравликата

Мнение от Hristian » 01 юли 2013, 15:26

Привет колеги, от доста време не бях писал и реших да се отчета :mrgreen:
Та питането ми е следното... Откакто карам моята кола(към 3 години някъде), от предницата се чува едно "цъкане" от помпата. Като я пусна да се сваля или вдига, се чува на много къси интервали(примерно през 0.5-1 секунда). Същото е и ако примерно се облегна на предницата или задницата, тя започва да регулира височината си и пак се чува това "цък-цък-цък". Винаги съм си мислел, че е нормално, все пак не ми е създавала проблеми. Наскоро баща ми ми каза, че е забелязал, че и неговата от известно време е започнала да "цъка". Нито при мен, нито при него има някакви проблеми, вдигат се и се свалят нормално, спирачки си има, воланът се върти леко.
Говорих с PIT днес, и по неговото описание и по едно клипче в ютуб, звукът трябва да бъде нещо от сорта на "жжж-цък", когато пълни системата и след това като спре, ама при мен поне първият звук го няма :D
Мнението му е, че може да е проблем в централна сфера. Странно, защото ходя редовно при братята в Горубляне и проблеми не са откривали. Някъде четох, че на колега е започнала да му цъка по на често, защото е сменял кокалче, регулирал е височина и е пълнил сфери, обаче при нас скоро не е правена интервенция по хидравликата.
Някой има ли подобни наблюдения, за "цъкането" на неговата кола, от какво може да е?

Потребителски аватар

hristoxm

Регистриран: 28 юли 2008, 04:50
Кара: ше:Visa 1.1+Visa 1.1, BX 1.4 Leader, XM exclusiveDK5ATE сега XM exclusive Y4 DK5ATE 95Kw,черен металик, за жената Picasso 2.0 HDI

Re: "Цъкане" на хидравликата

Мнение от hristoxm » 01 юли 2013, 17:11

Първо проверете налягането в централната сфера, трябва да е 62 атм, ако е мното по ниско е нормално да си чува учестено цъкане. Напълнете сферата, ако трябва и тогава пиши какво се е получило, има ли резултат.
Фирмата PSA, а преди това и Citroen, никога не са произвеждала автомобили с обозначение TDI !!!!!
Кара ексклузивен ХМ, черен металик 2,5 ТD и за жената едно Picasso 2.0 HDI

Потребителски аватар

c_chanev

Регистриран: 23 апр 2008, 18:32
Кара: Mazda 626 2.0DITD '99 Комби; KTM 640 Adventure R '99; бивши: XM 2.0 Turbo C.T. Estate 1992; XM 2.0i R6A 1991; Xantia 1,9 TD, Opel Astra 1,6, Honda Africa Twin 750 1991
Контакти:

Мнение от c_chanev » 02 юли 2013, 22:01

И побързай, защото се товари излишно и без това поизносената помпа.
Клубна карта №231
Продавам Xantia 1.9TD и ХМ 2.0i на части!

Потребителски аватар

Нов потребител
Регистриран: 06 апр 2007, 15:56
Кара: С5-2 2,0i 16v автомат 2007г. с ГИ адаптивен Фобос 5 с ОБД2
Контакти:

Мнение от www » 13 юли 2013, 20:32

Здравейте колеги!Автомобила е оправен вечее!Причината беше в централната сфера, смяна и всичко е ОК!
Благодаря на отзовалите се !

Потребителски аватар

hristoxm

Кара: ше:Visa 1.1+Visa 1.1, BX 1.4 Leader, XM exclusiveDK5ATE сега XM exclusive Y4 DK5ATE 95Kw,черен металик, за жената Picasso 2.0 HDI

Мнение от hristoxm » 13 юли 2013, 22:52

Винаги се радвам, когато има обратна връзка! Това е полезно и за другите, които имат подобен проблем. :evala ta bre:
Фирмата PSA, а преди това и Citroen, никога не са произвеждала автомобили с обозначение TDI !!!!!

Автор на темата
Hristian

Регистриран: 06 сеп 2010, 23:27
Кара: за удоволствие

Мнение от Hristian » 15 юли 2013, 08:17

www написа:Здравейте колеги!Автомобила е оправен вечее!Причината беше в централната сфера, смяна и всичко е ОК!
Благодаря на отзовалите се !
Утре или в сряда и аз ще мина за ремонт :mrgreen:

Потребителски аватар

lubaka_xsanti
Редовен
Регистриран: 06 окт 2011, 20:58
Кара: Xantia 2.0 HDi 90 hp

Мнение от lubaka_xsanti » 18 юли 2013, 00:44

И аз имах същия проблем, откакто имам колата все си цъкаше. Смених старата дето беше на колата с някаква втора ръка при моя вече бивш майстор.. и след много кратко време пак започна да цъка и така съм си карал до преди месец, когато се вдигнах от моя роден град, та при братята от Горубляне и там те ми поставиха диагнозата, че съм за нова акумулаторна сфера. Купих си нова сфера и цъкането стана рядкост :) Но гледам, че сега като запаля сега "STOP-а" ми свети по-продължително от преди /а преди за част от секундата само присветкваше и се вдигаше цъкайки/... това нормално ли е?
И още нещо, преди да сменя сферата с нова и преди запалване предницата ми стоеше някак си по-високо и веднага след запалването падаше рязко надолу с някакъв скърцащ шум /идващ от помпата според мен/ и цъкайки учестено, пак се вдигаше до положението в което трябва. Всичко е от тази акумулаторна сфера знам че тя компенсира налягането в сферите и че ако нещо в нея не е наред на "помощ" идва помпата, за да компенсира, но това компенсиране води до натоварване, което може да я износи по-бързо, което не знам вече как се разбира... гледам че моята има масло по нея, дано си е наред тя.

Потребителски аватар

Mitko64

Регистриран: 20 окт 2008, 17:14
Кара: С5 ІІ 2,0 HDI EXCLUSIVE 138 кс.

Член на Клуб Ситроен-България

Мнение от Mitko64 » 18 юли 2013, 21:59

Не бои се , колега всичко е наред в колата ти :evala: Всичко описано от теб се случваше и при мен , единствено този "скърцащ" звук , който чуваш не съм обърнал внимание дали го е имало , да не би да е характерното попръдване :mrgreen: , когато при слизане на човек си компенсира височината :amii:
Футболът е на живот и смърт за мен? Не,нещо повече!
Бил Шенкли

Потребителски аватар

lubaka_xsanti
Редовен

Мнение от lubaka_xsanti » 19 юли 2013, 09:26

Mitko64 написа:Не бои се , колега всичко е наред в колата ти :evala: Всичко описано от теб се случваше и при мен , единствено този "скърцащ" звук , който чуваш не съм обърнал внимание дали го е имало , да не би да е характерното попръдване :mrgreen: , когато при слизане на човек си компенсира височината :amii:
Не се боя колега Mitko64, скърцашия звук не е обичайното попърдване, когато угася колата и сляза от нея, а точно като запаля и предницата рязко пада за секунди после се вдига пак в нормално положение.. Но щом изчезна след смяната на сферата предполагам че всичко си е наред вече, по ме притеснява помпата, по която има доста маслълце, на други Ксантий не съм се заглеждал да видя имат ли... Както и по казанчето обичайната локвичка от уплътнението

Потребителски аватар

PIT

Регистриран: 09 мар 2007, 11:12
Кара: C6 2.7 HDI, '06 C5 2.0 HDI 16v АСК

Мнение от PIT » 19 юли 2013, 09:51

Тя и помпата има разни гумички дето плачат за смяна чат пат. За това е омаслена.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
06C6V6 :cool:

Бившите:
'98 Xantia ACTIVA 2.0 HDI
'94 Xantia 1.9TD

Потребителски аватар

dhv

Регистриран: 29 апр 2008, 22:47
Кара: XM V6 Exclusive; XM 2.1TD; Xantia 1.6i; BX Pallas 1.8TD '93
Контакти:

Мнение от dhv » 19 юли 2013, 10:53

Пропадането след запалване е от отварянето на анти-синк клапаните. Празна анти-синк сфера най-вероятно.
"Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

Потребителски аватар

lubaka_xsanti
Редовен

Мнение от lubaka_xsanti » 20 юли 2013, 13:57

Откакто смених акумулаторната сфера го няма това пропадане, значи мисля че всичко си е наред!...

Потребителски аватар

hydrometalique

Регистриран: 01 апр 2009, 20:16
Кара: Xantia 2.0 16v SW ; ; CX 25 Turbo Prestige; DSuper ; BX Sport
Контакти:

Мнение от hydrometalique » 28 юли 2013, 15:10

Дайте предположения :
Конжуктьорът на СХ-а цъка на 5 секунди . Сферата централна смених с нова, втората акумулаторна напълнена и проверена на 62 атмосфери( за който не знае на СХ сферите на конжуктьора са две. Едната е наричана още спирачна). Основата на спирачната сфера разглобена и почистена, леглото на съчмата прогонено, конжуктьора почистен, даже на пружината на пластмасовата капачка има допълнителни шайби подложени за увеличаване на налягането, въпреки че е непрепоръчително. И цъкането си остава на 5 секунди. Първи заподозрян е спирачната помпа, но мисля, че тя не играе в наляганета, ако не е натисната. Споменаха ми за износена ос на конжуктьора, но за първи път чувам такава теория.
Дайте и вие предположения .
http://www.dsclub-bg.com/

Do you realise, this world is totally fugazi

Where are the prophets, where are the visionaries, where are the poets
To breach the dawn of the sentimental mercenary

Потребителски аватар

Mitko64

Регистриран: 20 окт 2008, 17:14
Кара: С5 ІІ 2,0 HDI EXCLUSIVE 138 кс.

Мнение от Mitko64 » 28 юли 2013, 22:28

Големи вътрешни утечки ? :ochki: :skratch:
Футболът е на живот и смърт за мен? Не,нещо повече!
Бил Шенкли

Потребителски аватар

hydrometalique

Контакти:

Мнение от hydrometalique » 28 юли 2013, 22:42

Явно ги има, но къде да ги търся ? Да сменям детайли на принципа "проба-грешка" не мога, просто не разполагам с налични всички по две ...

Sharo
мацкотърсач
Регистриран: 03 ное 2004, 01:18
Кара: ше AX electric 13kW

Мнение от Sharo » 29 юли 2013, 10:52

Виж откъде връща много - аз залагам на диравито, защото и ХМ-а ми го има същия "дефект". Всъщност имаше и друг виновник - конжунктьора, където едната сачма не затваряше - резултата беше на 2 секунди цъкане. С манометър на изхода, без нищо друго, се виждаше как изключва на 180 и веднага падаше на 160. А след 5 мин беше под 80.
Perhaps this is the ultimate freedom, eh, Dreamlord? The freedom to leave…

Потребителски аватар

hydrometalique

Контакти:

Мнение от hydrometalique » 29 юли 2013, 12:28

На Диравито къде може да му пада налягането ?
Моето Дирави в момента е пасивно, понеже жилото към центрофугата се скъса, дали може от това да е ?
А на конжуктьора съчмата може ли да се набива леглото или иска просто нов конжуктьор ?

Потребителски аватар

hristoxm

Мнение от hristoxm » 29 юли 2013, 13:23

Аз също мисля, че по скоро е от ДИРАВИ то
:ochki:

Sharo
мацкотърсач
Регистриран: 03 ное 2004, 01:18
Кара: ше AX electric 13kW

Мнение от Sharo » 29 юли 2013, 13:33

Стана с набиване, може би е временен вариант, ама и аз не го карам много-много. Взимаш 2 сачми за лагери, с едната набиваш, после слагаш другата. Моята старата беше квадратна :)
Иначе в диравито съм заподозрял три неща, но на СХ-а е по-различна постановката - едното е центрофугата, другото е самия надървител и третото е делителя за едното бутало. То друго не остана де :)
Perhaps this is the ultimate freedom, eh, Dreamlord? The freedom to leave…

Потребителски аватар

hydrometalique

Контакти:

Мнение от hydrometalique » 29 юли 2013, 17:01

Сачмата на основата на спирачната сфера си беше с нормална форма, но все пак я набих.
Трябва явно все пак да отворя конжуктьора. С Диравито не ща да се занимавам засега, чак толкоз умен не съм :bigsmile:

Отговори Предишна темаСледваща тема

Върни се в “Хидравлика”