ВАЖНО!
Във връзка с прилагането на Регламент /ЕС/ 2016/679, СНЦ „Клуб Ситроен - България“ ще предприеме промяна в политиката за обработване на личните данни. Ще бъдете информирани какви данни се събират и с каква цел, след което ще е необходимо Вашето съгласие. В случай, че не желаете да предоставите лични данни, профилът Ви във форума ще бъде деактивиран

Проверка на демонтирани сфери?

Потребителски аватар

Автор на темата
Swartalf

Регистриран: 05 сеп 2007, 12:41
Кара: дъщеря си да се смее в Citroen C5 2.2 автоматик
Контакти:

Проверка на демонтирани сфери?

Мнение от Swartalf » 11 мар 2018, 17:53

Четох някъде, че при демонтирани сфери признак, че са си отишли е, че като ги разджуркаш вътре се усеща и се чува дрънкане.

Имам две такива свалени от С5 в неизвестно състояние - едната дрънка, другата изобщо не. Монтирах пробно не-дрънкащата да видим каква ще излезе, но интересното е, че тази която свалих от моята кола и която НЕ е спаднала дрънка доста силно при разклащане.

Някой дали знае нещо повече по въпроса?
Ego = 1 / knowledge

Потребителски аватар

wbgenetic

Регистриран: 18 юли 2016, 22:49
Кара: Citroen C5 2.2, Estate, 2005, ZF 4HP20 (проект "Корабът майка") || VF7RE4HXE76666728

Мнение от wbgenetic » 11 мар 2018, 21:14

Аз още джуркам 2 такива в багажника.... :-D:-D сръбската ли мембраната е дала фира и са за смяна....или за средни с малко модификация :-D:-D

Потребителски аватар

Автор на темата
Swartalf

Контакти:

Мнение от Swartalf » 12 мар 2018, 06:18

Като ги разтръскаш усещаш ли вътре нещо да се движи? И чува ли се нещо?

Добавено от автора след 2 часа 17 минути 7 секунди:
Допълнение - монтираната сфера която не дрънка определено подобри с доста возията. Явно наистина не-дрънкащите са в добро състояние. Интересно ми е чисто нова сфера дали като я разтресе човек издава звуци или се усеща нещо вътре да се кламбичка :blink:
Ego = 1 / knowledge

ЧефоС

Регистриран: 15 окт 2005, 19:37
Кара: Ситроен С4

Мнение от ЧефоС » 12 мар 2018, 08:44

Swartalf написа:
11 мар 2018, 17:53
Четох някъде, че при демонтирани сфери признак, че са си отишли е, че като ги разджуркаш вътре се усеща и се чува дрънкане.

Свалена сфера при разклащане нещо вътре дрънка или се движи има само тогава, когато мембраната е вече разкъсана. Когато само е изпуснала не се чува нищо като дрънкане/може би нещо като клокочене на течност/. Изпусналата може да се познае като се остави с малкото отворче надолу върху прозрачна чаша. Ако е изпуснала ще изтече някакво количество зелена течност, тъй като азота е изчезнал и мембраната е деформирана навътре. При здрава сфера няма да изтече нищо.

Казвам това с уговорката, че не е точен метод, а само не усет.

Потребителски аватар

Автор на темата
Swartalf

Контакти:

Мнение от Swartalf » 12 мар 2018, 08:49

Съгласен съм - обаче ей го на - свалих работеща сфера от моята кола, която дрънка жестоко при разклащане. Със сигурност е с влошени характеристики, но сто процента не е с пробита мембрана.

Направо ми е супер необяснимо какво може да дрънка в една сфера, която не е с пробита мембрана?!
Ego = 1 / knowledge

Потребителски аватар

wbgenetic

Кара: Citroen C5 2.2, Estate, 2005, ZF 4HP20 (проект "Корабът майка") || VF7RE4HXE76666728

Мнение от wbgenetic » 12 мар 2018, 09:07

Лек офф: Пожелавам догодина всички да можем да се похвалим с нови сфери (комфортни) и да сравним как и дали дрънкат :P

** Иначе си дрънка - малко като метал в метал е звукът.

ЧефоС

Мнение от ЧефоС » 12 мар 2018, 09:09

Swartalf написа:
12 мар 2018, 08:49
Съгласен съм - обаче ей го на - свалих работеща сфера от моята кола, която дрънка жестоко при разклащане. Със сигурност е с влошени характеристики, но сто процента не е с пробита мембрана.

Направо ми е супер необяснимо какво може да дрънка в една сфера, която не е с пробита мембрана?!
При здрава сфера НИЩО не може да дрънка. Мембраната е прилепнала към стените на сферата вследствие на налягането на азота. Със сигурност сферата, за която говориш вече не е здрава.

Потребителски аватар

Автор на темата
Swartalf

Контакти:

Мнение от Swartalf » 12 мар 2018, 09:27

Да, тази за която говоря е леко поизпуснала, но не е с пробита мембрана.

Единствено си го обяснявам дрънкането с това, че като е спаднало налягането на азота, мембраната вече не е плътно по стените на сферата и чука по стените й. Примерно в подобно положение като на тази снимка:

Изображение

A когато не дрънка и се предполага да е пълна, то положението на мембраната трябва да е нещо такова:

Изображение

В такъв случай може би наистина можем да допуснем, че "тест" на сфера без измерване чрез разтръскване може и да има смисъл. Но няма да покаже дали е в отлично състояние или просто все още има някакво достатъчно налягане в нея, та да държи мембраната леко под напрежение за да не се лашка вътре в сферата. :hmm:

Във всеки случай това, което ми е странно е, че една сфера която дрънка изобщо успява да осигури някакъв комфорт при возене а не е тотално дърво. За да се стигне до допиране на мембраната или части от нея до сферата то значи в нея няма почти никакво налягане.
Ego = 1 / knowledge

Потребителски аватар

Светослав Стефанов

Регистриран: 01 ное 2004, 16:09
Кара: C5 2.0i 2005, а жена му C5 2.2 HDI 2005 Exclusive+ автоматик 4HP20

Член на Клуб Ситроен-България

Мнение от Светослав Стефанов » 12 мар 2018, 10:55

ЧефоС написа:
12 мар 2018, 08:44
Swartalf написа:
11 мар 2018, 17:53

Свалена сфера при разклащане нещо вътре дрънка или се движи има само тогава, когато мембраната е вече разкъсана. Когато само е изпуснала не се чува нищо като дрънкане/може би нещо като клокочене на течност/. Изпусналата може да се познае като се остави с малкото отворче надолу върху прозрачна чаша. Ако е изпуснала ще изтече някакво количество зелена течност, тъй като азота е изчезнал и мембраната е деформирана навътре. При здрава сфера няма да изтече нищо.

Казвам това с уговорката, че не е точен метод, а само не усет.
Кое е малкото отворче?
Няма значение колко пълен е животът ви, винаги ще се намери
място и за две бири.

ЧефоС

Мнение от ЧефоС » 12 мар 2018, 13:05

viewtopic.php?f=25&t=4439

Тук съм обяснил всичко. Извинявам се, ако някой се подразни.

Потребителски аватар

Светослав Стефанов

Регистриран: 01 ное 2004, 16:09
Кара: C5 2.0i 2005, а жена му C5 2.2 HDI 2005 Exclusive+ автоматик 4HP20

Член на Клуб Ситроен-България

Мнение от Светослав Стефанов » 12 мар 2018, 14:51

Да де, ама говорим за С5. Там сферата не се пълни. И следователно няма отвора за пълнене. И понеже аз си знам за кой отвор говориш - тоя с резбата, от който стандартната сфера на Ксантия, БХ и други се пълни, имам чувството, че си караш поинерция за сферите, без да се замислиш, че на С5 са различни.

Ако съм сбъркал, извинявай.
Няма значение колко пълен е животът ви, винаги ще се намери
място и за две бири.

ЧефоС

Мнение от ЧефоС » 12 мар 2018, 19:05

Светослав Стефанов написа:
12 мар 2018, 14:51
Да де, ама говорим за С5. Там сферата не се пълни. И следователно няма отвора за пълнене. И понеже аз си знам за кой отвор говориш - тоя с резбата, от който стандартната сфера на Ксантия, БХ и други се пълни, имам чувството, че си караш поинерция за сферите, без да се замислиш, че на С5 са различни.

Ако съм сбъркал, извинявай.
Няма нужда да се извиняваш. Имам опит само със сфери на БХ. Само ми е интересно как се изработват сферите на С5? Как се зареждат с азот?

Потребителски аватар

mIRIx

Регистриран: 25 юли 2007, 22:53
Кара: Citroen Секси 1.5 D - 2001 без тунинг елементи, Citroen C5ко 2.0 HDi 138 2004 на края exclusive без топлене на дупарата.

Мнение от mIRIx » 12 мар 2018, 21:04

На първите двама давам две изпуснали за научни дейности. Бяха пълнени и лятоска на 42 гр. В жегата умряха изведнъж. Задните ми също са пълнени и държат още.
Не се сърдете, че пиша грешно! на тъмно и с телефон, особено лоша комбинация. Ако някой се дразни много да ми пише на ЛС да си поправя грешките!
Няма нищо по хубаво от домашната бира и 5 ++ цилиндров двигател
||| \~/ - Скара Бира
Изображение пот на 100 м. с таз ръчна количка

Потребителски аватар

Автор на темата
Swartalf

Контакти:

Мнение от Swartalf » 17 мар 2018, 13:04

Тез изпусналите като ги разджуркаш дрънкат ли много?
Ego = 1 / knowledge

Потребителски аватар

wbgenetic

Мнение от wbgenetic » 17 мар 2018, 16:02

И аз имам 2 бр за научна дейност ако някой иска lol. Дали не бяха и средните ..

Отговори Предишна темаСледваща тема

Върни се в “Хидравлика”