ВАЖНО!
Във връзка с прилагането на Регламент /ЕС/ 2016/679, СНЦ „Клуб Ситроен - България“ ще предприеме промяна в политиката за обработване на личните данни. Ще бъдете информирани какви данни се събират и с каква цел, след което ще е необходимо Вашето съгласие. В случай, че не желаете да предоставите лични данни, профилът Ви във форума ще бъде деактивиран

Клапан за бензиновите пари или нещо друго?

Производство: (2004-)
Потребителски аватар

Автор на темата
vkk

Регистриран: 22 ное 2018, 08:34
Кара: C4 1.6i 109hp petrol

Клапан за бензиновите пари или нещо друго?

Мнение от vkk » 04 фев 2019, 23:34

Здравейте!
Имам си два досадни проблема с колицата /c4 1.6i/, които веднъж вече неуспешно се опитах да отстраня, затова ще се допитам и до вас, преди да направя втори такъв:
Имам усещането, че двата проблема са взаимно свързани и водят до въпросния клапан от заглавието, затова моля за мнение.
- и така, проблем номер 1: Отвреме на време в колата мирише на суров бензин. Миризмата идва от въздуховодите и според мен не е от обичайния проблем с уплътнението на помпата под седалката.
Случва се основно при следните сценарии: като спирам по-рязко, или като вися в задръстване. Явлението се появява доста рядко, да кажем на 20-30км веднъж да усетя миризма, появява се тази смрад за секунди и изчезва, не е постоянно ... ; Не виждам никакви течове, нито под колата, нито по мотора, нито мирише от него като си работи на място.
При отваряне на капачката на резервоара - има известно изсъскване, не знам дали е нормално или не. Но пък аз зареждам на 600-700км на месеца веднъж, т.е. вероятно и паяжини може да е хванала през това време.
Проблем номер 2: При работа на празен ход, най-вече като позагрее, мени оборотите съвсем леко през равен интервал от около 3-4 секунди. Естествено това не се отразява от оборотомера, но се усеща в купето. Ходих на майстор, те не могли да го "хванат", при положение, че дори да гледаш работата на мотора - се вижда как ги мени! Понеже сервизът е нещо като алтернативен на АМК, вярвам, че е гледана с лексия и там нищо не е показало, защото ми казаха, че по колата проблеми няма. Смениха свещите и това беше, проблемът си остана.
По таблото нямам нищо светещо за проблеми, върви си, ускорява си, гори нормално според мен. Няма газови неща, само на бензин си е. Колата е на 120х км, купувана нова от АМК.
Бихте ли дали някакъв съвет по проблемите ми, евентуално има ли основание да смятам, че имат връзка и е нещо по системата за бензиновите пари и мога ли да "диагностицирам" при полеви условия по някакви други белези, за които да гледам?
Мерси много за отделеното време!

Потребителски аватар

CHEFO 1

Регистриран: 08 фев 2010, 09:46
Кара: PICASSO 2000 HDI,C4 1.6 HDI,C4 1.6 PETROL-LPG

Re: Клапан за бензиновите пари или нещо друго?

Мнение от CHEFO 1 » 05 фев 2019, 09:32

За бензиновите пари не мога да ти дам съвет,но за работата на мотора и моята е същия филм.Имам чувството,че както работи равно прескача такт на някой цилиндър.По оборотомер не се усеща.Аз го усещам как ме рита в гърба на седалката.Чел съм много теми и това май е доста често явление,но никой не го отразява.При смяна на свещи почти изчезва,но за кратко.Аз го усещам сутрин когато работи на бензин преди да обърне на газ и то само при работа на обороти.При работа на газ почти не се усеща.Това явление изчезва когато заредя бензин примерно в Турция или Гърция.Явно нашето 95 не е реално 95 а 86 октана примерно.Мисля,но не съм пробвал да заредя в Бг 100 октана бензин и да наблюдавам дали ще има ефект.Ако има значи нещата са ясни.Колицата си иска хубав бензин.Това са моите наблюдения.Ако някой друг колега сподели ще ми е интересно да науча как стоят нещата при него.

Потребителски аватар

Автор на темата
vkk

Мнение от vkk » 05 фев 2019, 13:51

Днес я оставих да работи на място половин час. Нищо не мирише, нищо не тече. Форсирах - пак нищо.
Отворих капака под седалката - там по-сухо няма как да бъде, има 3 пръста прах и никаква идея нещо някога да е било влажно.
Не знам какво може да е, освен пустия клапан, но идея си нямам кога отваря и кога затваря.
За вибрациите - започвам да се чудя да не е някой тампон на двг ...
Онзи ден забелязах и друго нещо, което никак не ми харесва:
На праговете до задната гума и от двете страни на колата има наченки на тръгва ръжда!
Да си призная - карал съм доста ситроени - никога и през ум не ми е минавало, че на Ц4 може да избие ръжда.
Друг има ли подобен проблем, или само аз съм късметлията?

Потребителски аватар

ivailo_p.s

Регистриран: 21 авг 2008, 03:04
Кара: Citroen C4 1.6i VTR Pack и Xsara Picasso 2.0HDI

Мнение от ivailo_p.s » 05 фев 2019, 15:29

Това с миризмата на бензин и при мен го имаше, преди доста време и аз писах във форума. Скоро не е имало миризма, появяваше се точно като при колегата при рязко спиране, и аз опитвах да стигна до канистера, но е под предния калник и се отказах, а и не е имало миризма дълго време вече. И при мен има едно леко "потупване" като работи на място, понякога по-често, друг път почти го няма. Аз също си мисля, че е от бензина. За праговете, ако е от Австрия колата сигурно е нормално, пък и като виждам как е направен задният подкалник, образува се един остър ръб който не е покрит от пластмасовият подкалник и цялата вода която гумата хвърля се удря точно там.
Клубна карта №262

Потребителски аватар

Автор на темата
vkk

Мнение от vkk » 05 фев 2019, 17:49

от тук е купувана, от АМК.
Като се постопли още малко ще си поиграя с вюрт-а за ръжда и ще видим какво ще излезе.
За оборотите - купих една от онези обд wifi джаджи за iphone, като /или ако/ пристигне, ще мога евентуално да проследя по-обстойно как се държи в различни ситуации. Да не се окаже, че е някой тампон наистина и да предава вибрациите ...
Другия месец ми предстои пътуване до Австрия и ще заредя там, да видим дали предположението за лош бензин няма да се окаже истината :)
Като изключим горните досадни проблеми, съм си супер доволен от колицата, пали, върви, ускорява като оса, гори малко, какво повече да иска човек ...

На линия
Потребителски аватар

ivo-zx

Регистриран: 06 апр 2010, 18:56
Кара: Xsara Picasso 1.6i 16V 110 коне 2006
Контакти:

Мнение от ivo-zx » 05 фев 2019, 18:31

Ако си само с електрическа дроселова клапа, без моторче за празен ход, свали дросела и го почисти със спрей за карбуратори. Става за 10 мин. Това с Лексия не се вижда, вижда се като погледнеш към светлината през дросела, трябва да свети като нова луна и отгоре и отдолу. :) Като се газираш на място и пуснеш рязко педала двигателя не се ли опитва да угасне или направо си спира?
Каквото и да правиш, Пежо винаги ще има по-дълги фарове от теб!

Потребителски аватар

Автор на темата
vkk

Мнение от vkk » 05 фев 2019, 19:15

да пусна рязко съединителя или газта от обороти?
Честно казано засега не съм намирал никакви други аномалии при работата на колата, освен тези, за които писах.

На линия
Потребителски аватар

ivo-zx

Контакти:

Мнение от ivo-zx » 05 фев 2019, 19:35

Да отпуснеш рязко газта. Друг симптом е на обороти близки до принудителният празен ход, като отпуснеш газта, започва да се дърпа колата и да се движи на тласъци.

Потребителски аватар

ivailo_p.s

Мнение от ivailo_p.s » 05 фев 2019, 21:32

Едва ли е от дросела, аз го чистя при всяка смяна на филтъра, не че има нужда де. Сега като се затопли пак ще го направя.
Клубна карта №262

Потребителски аватар

CHEFO 1

Регистриран: 08 фев 2010, 09:46
Кара: PICASSO 2000 HDI,C4 1.6 HDI,C4 1.6 PETROL-LPG

Мнение от CHEFO 1 » 06 фев 2019, 09:06

А после след почистването обучаваш ли го или откачаш акумулатора преди да започнеш процедурата?

Потребителски аватар

ivailo_p.s

Мнение от ivailo_p.s » 06 фев 2019, 09:35

Откачам акумулатора преди сваляне, досега не съм имал проблеми.
Клубна карта №262

На линия
Потребителски аватар

ivo-zx

Контакти:

Мнение от ivo-zx » 06 фев 2019, 09:48

Не мисля че трябва да се откача. Даваш контакт, чакаш 3 сек. натискаш газта докрай, после отпускаш, след това палиш. Това е.

Потребителски аватар

ivailo_p.s

Мнение от ivailo_p.s » 10 фев 2019, 10:00

Мисля си, това трепване в мотора дали не е от детонационен датчик или друг датчик?
Клубна карта №262

Потребителски аватар

Автор на темата
vkk

Мнение от vkk » 23 фев 2019, 11:35

и така, купих си това нещо:

Изображение

Още как го включих и заработи "like a charm" :D
Да не повярва човек просто ...
Свързва се през wifi и предполагам може да работи на всякакви системи, въпреки че аз го взех за ios и е тествано само на това.
Свалих obd doctor, който нещо не ме радва особено и ще търся друго за иос, но поне успях да видя, че оборотите ми се движат между 730 и 800 на празен ход.
Сега тепърва ще разучавам това нормално ли е или не.
Утре ще видя на студено как е, защото тогава треперене в оборотите "по усет" няма.

На линия
Потребителски аватар

ivo-zx

Контакти:

Мнение от ivo-zx » 23 фев 2019, 19:03

Аз си купих Car Scanner Pro за 7 лв за Андроид и го тествах с едно синьо нещо с блутут на един колега. Със ELM327 Identifier показваше софтуерна съвместимост с версии от 1.0 до 2.2 и хардуерна версия 1.5. Аз чакам една подобна пишка за $8 до около седмица която трябва да е версия 1.5, ама ще видим какво ще излезе. :) С тези джаджи могат да се трият единствено грешки, Лексията не могат да я заменят за пипане по колата, но за диагностика са приблизително 1000 пъти по удобни от Лексията.

Потребителски аватар

dj_art

Регистриран: 06 дек 2011, 00:42
Кара: Citroen C4 Coupe 1.6i 16V ; Citroen C8 2.2 hdi camper van ; Ford Mondeo sedan V6 - ST package

Мнение от dj_art » 13 юни 2019, 02:03

Колата я имам от доста време, дали от както съм я взел или в последствие се появи не знам, по-вероятно е да си е била така. И при мен мени леко обороти, не се отразява на оборотомера, но се вижда при работата на мотора. Лятото ухае на суроб бензин, както казва колегата веднъж на около 20-30км, но мисля, че се усеща повече на отворен прозорец, може и през въздоховодите..., канастера се чува, как трака т.е. мисля, че си работи. Свещи съм сменял, ако колата започне да се усеща по-сериозно как "подскача", въпроса ще да опира до тампони... Може и ламбда сондата да прави проблем (горната, която смесва). С колата съм обикалял по европа няколко пъти (около 6000 км за две седмици или 10000 км за месец), проблеми не съм имал, в това число и с горивото, не ми е направило впечатление, дали има промяна в работата или не..., но и там съм зареждал с кофти бензин и в Австрия и другаде..., като цяло, нито във вървежа, нито в разхода съм срещал разлика. За щастие ръжда също няма.

Потребителски аватар

ilian.kirov

Регистриран: 05 мар 2016, 12:29
Кара: Citroen Xantia 2.0 HDI 110кс, 8 сфери

Мнение от ilian.kirov » 13 юни 2019, 08:45

На баща ми колата (не е ситроен) менеше оборотите на празен ход. Стрелката на оборотомера направо си играеше нагоре - надолу. Почистих EGR клапана и закова на постоянни обороти.

Потребителски аватар

Автор на темата
vkk

Мнение от vkk » 13 юни 2019, 19:14

При мен миризмата на бензин изчезна.
Предполагам - зимата е по-богата сместа и миризмата е от ауспуха.
Вибрациите се усещат съвсем леко само като е загряла, но смених бензиностанцията и като че ли подобрих ситуацията, или свикнах ... не знам. Но си карам така и спря да ми прави впечатление.
По последния ми проблем с ръждата - появи се в задната част на праговете, по ръба в долния край, заплесках с епоксидна смола, минах с боя от цвета каталога и вече 3-4 месеца - няма и следа от нея.
Да чукна на дърво - никакви други проблеми си нямам с колицата.
Пали и върви и ме слуша повече от всяка друга, която съм имал.

Потребителски аватар

alex_789

Регистриран: 13 апр 2017, 20:31
Кара: Citroen C4 VTR 1.6 16V

Мнение от alex_789 » 24 юни 2019, 16:56

Миризмата на бензин я имам и при пикасото, и ц4 ката прирязко спиране. Не знам на какво се дължи, аколкото до тази джаджа колега, може ли да ми кажеш какво ти показва и от къде я поръча,че и аз съм със ios.

Потребителски аватар

Автор на темата
vkk

Мнение от vkk » 24 юни 2019, 17:56

от ибей я взех колега, 5 лири струваше.

Отговори Предишна темаСледваща тема

Върни се в “С4”