ВАЖНО!
Във връзка с прилагането на Регламент /ЕС/ 2016/679, СНЦ „Клуб Ситроен - България“ ще предприеме промяна в политиката за обработване на личните данни. Ще бъдете информирани какви данни се събират и с каква цел, след което ще е необходимо Вашето съгласие. В случай, че не желаете да предоставите лични данни, профилът Ви във форума ще бъде деактивиран

Въпрос относнo Съб бокс (бас каса)

Силов и аудио визуален тунинг.
Тема само за маниаци и спортен дух.

Модератор: lendo

Автор на темата
ChannelSHET
Нов потребител
Регистриран: 16 ное 2011, 13:52
Кара: Xantia 1.6i/1993

Въпрос относнo Съб бокс (бас каса)

Мнение от ChannelSHET » 11 юли 2014, 16:07

Имам 2 съб'а Sony xs-l124p5b. Единият е във бокс изчислен за говорителя (според продавача), а другия изобщо не е сложен защото няма бокс. Та въпроса ми е каква ще е разликата, ако отида някъде (в автозвук варна) да ми направят един бокс за 2 говорителя,
или да потърся помощ от някой местен дърводелец в квартала да ми дублира бокса който имам (със мисълта че е изчислен за такъв говорител и ще ползвам абсолютно еднакви усилватели за двата говорителя),
Съжелявам ако е тъп въпрос, но не съм компетентен по темата единственото нещо което се сещам, е че в автозвук ще ми направят по компактен бокс и за другото си нямам на идея :eiii:

Потребителски аватар

Abdominals

Регистриран: 20 дек 2011, 01:52
Кара: Xantia 1.8i 16v

Re: Въпрос относнo Съб бокс (бас каса)

Мнение от Abdominals » 12 авг 2014, 17:41

По принцип 2 говорителя в 1 каса е в пъти по-добре отколкото по отделно, но трябва да се изчисли както трябва и задължително касата да е с порт(не с рефлектори)
When the clutch drops, the bullshit stops!

Манката7801
Редовен
Регистриран: 19 юли 2014, 15:29
Кара: Xantia 2.0i,1993 klima със 7 топки

Мнение от Манката7801 » 12 авг 2014, 18:10

И да допълня нещо - говорителите трябва да бъдат в една посока! Т.е. ако единият е навън,то другият трябва да е на вътре! ;)
Като не може да помогнеш,поне недей да пречиш ;)

Потребителски аватар

Abdominals

Мнение от Abdominals » 16 авг 2014, 15:20

И какъв е смисъла от това?

Манката7801
Редовен
Регистриран: 19 юли 2014, 15:29
Кара: Xantia 2.0i,1993 klima със 7 топки

Мнение от Манката7801 » 16 авг 2014, 16:52

Смисъла е,че и двата говорителя блъскат в една посока ;) Така няма да се съпротивляват един на друг. Ако са нормално сложени - трябва да има достатъчно отвори,че да смогват на изтласквания въздух от говорителите,с което се губи мощността на самите тях. Това съм го чувал от човек който се занимава с озвучаване на коли! От тук на татък избора вече си е твой и въпрос на вкус най-вече. Успех
Като не може да помогнеш,поне недей да пречиш ;)

Потребителски аватар

dzwer

Регистриран: 18 юли 2007, 18:37
Кара: Citroen C4 Grand Picasso, 1.6HDi, 110hp
Контакти:

Мнение от dzwer » 17 авг 2014, 00:43

Ако ти харесва как свири сегашния събуфър - дублирай кутията.
По параметрите дадени от производителя излиза към 60 литра чист вътрешен обем за един говорител, настроен на 35 херца( басрефлекс с диаметър 10см и дължина 25см).
Ако правиш двойна кутия(двата говорителя в една кутия) то задължително двата обема да са разделени!
Другия вариант колегата по-горе се е опитал да го обясни, ама не е успял съвсем...
Конструкцията се казва изобарик, от нея се печели малък обем, но се губи чувствителност от почти 3 децибела.
Кажи каква е точно целта и по параметрите от мрежата мога да преизчисля нещата, но това не гарантира, че твоите говорители ще свирнат както трябва, защото много често тия параметри не са особено верни... А трябва да си се измерят конкретните говорители.
За пример - ако искаш да свири максимално силно и да те чуват през две преки - правиш двойна кутия с два чисти обема по 60 литра какти съм писал горе.
Ако искаш да е по-качествен и стегнат баса - правиш двойна кутия затворен обем(без басрефлекс) с чист обем за всеки говорител 30-35 литра и добре уплътнена с полиестерна или вълнена вата.
Nothing moves you like a hydropneumatic Citroen...
Мои записи на български групи: Youtube

Потребителски аватар

Abdominals

Мнение от Abdominals » 21 авг 2014, 02:28

Колега уж си личи, че ги разбираш нещата ама без бас рефлектор? Да, трябва да е с хубаво изчислен порт, но все пак трябва да има. Освен ако не искаш да се чува басса(не да се усеща). Силата пак ще си я има, но баса изобщо няма да е хубав.

Потребителски аватар

dzwer

Регистриран: 18 юли 2007, 18:37
Кара: Citroen C4 Grand Picasso, 1.6HDi, 110hp
Контакти:

Мнение от dzwer » 21 авг 2014, 12:53

Обяснил съм кой случай за какво е!
Аз например съм ползвал само затворен обем без басрефлекс за събуфър в колата ми. Въпрос на предпочитания!
Nothing moves you like a hydropneumatic Citroen...
Мои записи на български групи: Youtube

Автор на темата
ChannelSHET
Нов потребител
Регистриран: 16 ное 2011, 13:52
Кара: Xantia 1.6i/1993

Мнение от ChannelSHET » 31 авг 2014, 00:03

Реших проблема с кутия която купих изчислена за говорителите . Казаха ми в автозвук, че ако двата говорителя са в един обем със порт не само аз но и съседите ще оглушеят за това си купих касата с рефлектори с надеждата,че отвън ще е по тихо но уви бабите не си махат слуховите апарати вечер преди сън

Потребителски аватар

eed123
музикалният
Регистриран: 13 окт 2008, 23:37
Кара: Ръждилник с AZEV кецове

Мнение от eed123 » 21 сеп 2014, 15:49

Е то у вас ли си нагласил тая музика ? :mrgreen:
Citroen Xantia II 2000 2.0HDi 113HP вече стокова + стокова генерация1.2KW музика << Ground Zero не е просто музика , а мания!
Citroen C5 II 05 2.2HDI break

Myxailcho
Новак
Регистриран: 07 яну 2017, 19:55
Кара: C5 2001 2.0 hdi auto

Мнение от Myxailcho » 09 яну 2017, 15:57

Здравейте колеги!

Наскоро реших, да подсиля малко музиката в колата (C5 2001 година). Вече всичко е налице и днес започнах с инсталацията.
Всичко е ясно, ама срещам проблем със захранването. Не мога да намеря от къде да прекарам кабела от двигателя до купето.

Моля помагайте!

Отговори Предишна темаСледваща тема

Върни се в “Тунинг”